RSS feed for Josh
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Sicario: Day of the Soldado

Sicario: Day of the Soldado

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Yellow Birds

The Yellow Birds

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Bao

Bao

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Tale

The Tale

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Casino

Casino

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Game Night

Game Night

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Coco

Coco

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Tomb Raider

Tomb Raider

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Red Sparrow

Red Sparrow

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Decalogue IV

Decalogue IV

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Decalogue III

Decalogue III

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Decalogue II

Decalogue II

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Decalogue I

Decalogue I

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Straw Dogs

Straw Dogs

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Square

The Square

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Thank You for Your Service

Thank You for Your Service

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Ten Meter Tower

Ten Meter Tower

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Alone

Alone

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
116 Cameras

116 Cameras

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry