Sort by

J. has logged 209 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
To the Devil a Daughter

To the Devil a Daughter

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Sin City: A Dame to Kill For

Sin City: A Dame to Kill For

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Young Detective Dee: Rise of the Sea Dragon

Young Detective Dee: Rise of the Sea Dragon

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Zone

The Zone

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
You Shoot, I Shoot

You Shoot, I Shoot

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Runaway Pistol

The Runaway Pistol

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Casablanca Express

Casablanca Express

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Twelve Monkeys

Twelve Monkeys

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
A Hero Never Dies

A Hero Never Dies

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
A Bite of Love

A Bite of Love

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Goodbye to Language

Goodbye to Language

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
My Lucky Star

My Lucky Star

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Astonishing

Astonishing

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Road to Bali

Road to Bali

1952
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Other Half

The Other Half

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Bullets for O'Hara

Bullets for O'Hara

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Night of the Demon

Night of the Demon

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
House of Wax

House of Wax

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Taking Father Home

Taking Father Home

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Children Play Russian

The Children Play Russian

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
2 Young

2 Young

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Shinjuku Incident

Shinjuku Incident

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
One Nite in Mongkok

One Nite in Mongkok

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Gladiators 7

Gladiators 7

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Soft and Hard

Soft and Hard

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Curse of the Mummy's Tomb

The Curse of the Mummy's Tomb

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Stella Dallas

Stella Dallas

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Queen of Outer Space

Queen of Outer Space

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Goodbye to Language

Goodbye to Language

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Two Guys from Milwaukee

Two Guys from Milwaukee

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Monuments Men

The Monuments Men

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Red Light

Red Light

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Five Times Two

Five Times Two

2004
×
Read the review Edit this entry  
21
Permanent Vacation

Permanent Vacation

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Torso

Torso

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Divide

The Divide

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
14 Blades

14 Blades

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
France/Tour/Detour/Deux/Enfants

France/Tour/Detour/Deux/Enfants

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Hitman

Hitman

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
France/Tour/Detour/Deux/Enfants

France/Tour/Detour/Deux/Enfants

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Min and Bill

Min and Bill

1930
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Caged

Caged

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
France/Tour/Detour/Deux/Enfants

France/Tour/Detour/Deux/Enfants

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
France/Tour/Detour/Deux/Enfants

France/Tour/Detour/Deux/Enfants

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
France/Tour/Detour/Deux/Enfants

France/Tour/Detour/Deux/Enfants

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Journey to the West: Conquering the Demons

Journey to the West: Conquering the Demons

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Dreamers

The Dreamers

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Death Rides a Horse

Death Rides a Horse

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry