Jay has logged 75 entries for films during April 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Take This Waltz

Take This Waltz

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
TFW No GF

TFW No GF

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
30
The Bird with the Crystal Plumage

The Bird with the Crystal Plumage

1970
×
★★★
Edit this entry  
29
Night at the Museum: Secret of the Tomb

Night at the Museum: Secret of the Tomb

2014
×
Read the review Edit this entry  
29
Saving Face

Saving Face

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Lessons of Darkness

Lessons of Darkness

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Into the Inferno

Into the Inferno

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Grizzly Man

Grizzly Man

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The House of Love

The House of Love

2020
×
★★★
Edit this entry  
27
Winnie the Pooh

Winnie the Pooh

2011
×
★★½
Edit this entry  
27
The Descent

The Descent

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★½
Edit this entry  
25
Spice World

Spice World

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Daisies

Daisies

1966
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Middleditch & Schwartz

Middleditch & Schwartz

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Hollywood Shuffle

Hollywood Shuffle

1987
×
★★★½
Edit this entry  
24
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★½
Edit this entry  
23
Shortbus

Shortbus

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
D.E.B.S.

D.E.B.S.

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Suspense.

Suspense.

1913
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Falling Leaves

Falling Leaves

1912
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Brand Upon the Brain!

Brand Upon the Brain!

2006
×
★★★½
Edit this entry  
22
What If

What If

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Incendies

Incendies

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Circus of Books

Circus of Books

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Crumb

Crumb

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Dune

Dune

1984
×
Read the review Edit this entry  
19
Enchanted

Enchanted

2007
×
★★★
Edit this entry  
18
Lady Terminator

Lady Terminator

1989
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Hard Ticket to Hawaii

Hard Ticket to Hawaii

1987
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
An Extremely Goofy Movie

An Extremely Goofy Movie

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
A Goofy Movie

A Goofy Movie

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Open Season

Open Season

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The Reluctant Dragon

The Reluctant Dragon

1941
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Dante's Inferno

Dante's Inferno

1911
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Under the Shadow

Under the Shadow

2016
×
★★★★
Edit this entry  
15
Goodnight Mommy

Goodnight Mommy

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Lure

The Lure

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Shutter

Shutter

2004
×
★★
Edit this entry  
13
November

November

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
The Abyss

The Abyss

1910
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Diabolic Tenant

The Diabolic Tenant

1909
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Thieving Hand

The Thieving Hand

1908
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The House of Ghosts

The House of Ghosts

1907
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Consequences of Feminism

The Consequences of Feminism

1906
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Coney Island at Night

Coney Island at Night

1905
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Trolls World Tour

Trolls World Tour

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Trolls

Trolls

2016
×
★½
Read the review Edit this entry