Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Clouds of Sils Maria

Clouds of Sils Maria

2014
×
Read the review Edit this entry  
30
The Big Sleep

The Big Sleep

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Big Sleep

The Big Sleep

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Rio Bravo

Rio Bravo

1959
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
What's Up, Doc?

What's Up, Doc?

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Master and Commander: The Far Side of the World

Master and Commander: The Far Side of the World

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Gun Crazy

Gun Crazy

1950
×
Edit this entry  
13
Star Trek III: The Search for Spock

Star Trek III: The Search for Spock

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
To Have and Have Not

To Have and Have Not

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Repo Man

Repo Man

1984
×
Edit this entry  
02
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
Edit this entry  
01
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
The Last of the Mohicans

The Last of the Mohicans

1992
×
Edit this entry  
24
Superman

Superman

1978
×
★★★½
Edit this entry  
24
Police Story

Police Story

1985
×
Edit this entry  
23
Bound

Bound

1996
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Galaxy Quest

Galaxy Quest

1999
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Star Trek IV: The Voyage Home

Star Trek IV: The Voyage Home

1986
×
Read the review Edit this entry  
18
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
The Terminal

The Terminal

2004
×
★★★
Edit this entry  
04
Mary Poppins

Mary Poppins

1964
×
Edit this entry  
04
Duel

Duel

1971
×
★★★★
Edit this entry  
02
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
Edit this entry  
29
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Midsommar

Midsommar

2019
×
Read the review Edit this entry  
21
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Aquaman

Aquaman

2018
×
Edit this entry  
20
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
Edit this entry  
18
Picnic at Hanging Rock

Picnic at Hanging Rock

1975
×
Edit this entry  
13
Futureworld

Futureworld

1976
×
Read the review Edit this entry  
10
That Obscure Object of Desire

That Obscure Object of Desire

1977
×
Edit this entry  
06
Body Heat

Body Heat

1981
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
Edit this entry  
28
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
Edit this entry  
21
What She Said: The Art of Pauline Kael

What She Said: The Art of Pauline Kael

2018
×
Edit this entry  
20
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
Read the review Edit this entry  
20
Margaret

Margaret

2011
×
Edit this entry  
16
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
Edit this entry  
13
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
Edit this entry  
06
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Tenet

Tenet

2020
×
Edit this entry  
23
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
Read the review Edit this entry  
18
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
The Thin Blue Line

The Thin Blue Line

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
Edit this entry  
01
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry