Sort by

James has logged 269 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Emily the Criminal

Emily the Criminal

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Resurrection

Resurrection

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
All Quiet on the Western Front

All Quiet on the Western Front

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Thirteen Lives

Thirteen Lives

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Deadstream

Deadstream

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Lethal Weapon

Lethal Weapon

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Pottersville

Pottersville

2017
×
Read the review Edit this entry  
23
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Christmas Bloody Christmas

Christmas Bloody Christmas

2022
×
Read the review Edit this entry  
20
The Phantom of the Open

The Phantom of the Open

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Stranger

The Stranger

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Ali & Ava

Ali & Ava

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
RRR

RRR

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Parallel Mothers

Parallel Mothers

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Fire of Love

Fire of Love

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Elf

Elf

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Speak No Evil

Speak No Evil

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
She Said

She Said

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Jackass Forever

Jackass Forever

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Contractor

The Contractor

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Menu

The Menu

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Driver

The Driver

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
After Yang

After Yang

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Hero

A Hero

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Living

Living

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Walk-In

The Walk-In

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Innocents

The Innocents

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
V/H/S

V/H/S

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Apollo 10½: A Space Age Childhood

Apollo 10½: A Space Age Childhood

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Watcher

Watcher

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
No Exit

No Exit

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Athena

Athena

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Autopsy

The Autopsy

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Graveyard Rats

Graveyard Rats

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry