jdarney has logged 67 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Caché

Caché

2005
×
★★★★
Edit this entry  
10
Godzilla

Godzilla

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Watchmen

Watchmen

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Logan

Logan

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Creed II

Creed II

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Jupiter Ascending

Jupiter Ascending

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Wendy and Lucy

Wendy and Lucy

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Society

Society

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Brittany Runs a Marathon

Brittany Runs a Marathon

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Edit this entry  
23
Local Hero

Local Hero

1983
×
★★★★
Edit this entry  
20
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
You Can Count on Me

You Can Count on Me

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
One Cut of the Dead

One Cut of the Dead

2017
×
★★★★
Edit this entry  
08
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Broadcast News

Broadcast News

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
04
About Time

About Time

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
03
Nerve

Nerve

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Italian Job

The Italian Job

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Margot at the Wedding

Margot at the Wedding

2007
×
★½
Edit this entry  
30
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★
Edit this entry  
30
While We're Young

While We're Young

2014
×
★★★½
Edit this entry  
20
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
17
The Blackcoat's Daughter

The Blackcoat's Daughter

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Into the Forest

Into the Forest

2015
×
★★½
Edit this entry  
09
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Between Two Ferns: The Movie

Between Two Ferns: The Movie

2019
×
★★★
Edit this entry  
06
Bone Tomahawk

Bone Tomahawk

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
13
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★
Edit this entry  
07
A Simple Plan

A Simple Plan

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
06
GLOW: The Story of The Gorgeous Ladies of Wrestling

GLOW: The Story of The Gorgeous Ladies of Wrestling

2012
×
★★★★
Edit this entry  
04
Spell

Spell

2018
×
★★
Edit this entry  
02
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Dirty Rotten Scoundrels

Dirty Rotten Scoundrels

1988
×
★★★★
Edit this entry  
01
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★
Edit this entry