Movies are cool has logged 152 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★
Edit this entry  
26
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★
Edit this entry  
26
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★½
Edit this entry  
21
In the Time of the Butterflies

In the Time of the Butterflies

2001
×
½
Edit this entry  
20
Clueless

Clueless

1995
×
★★★
Edit this entry  
19
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Creep 2

Creep 2

2017
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Strangers

The Strangers

2008
×
★★½
Edit this entry  
10
Creep

Creep

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★★
Edit this entry  
01
Midnight Mass

Midnight Mass

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Red Notice

Red Notice

2021
×
★★★½
Edit this entry  
26
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
18
The Hurt Locker

The Hurt Locker

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
17
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Step Brothers

Step Brothers

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
11
22 Jump Street

22 Jump Street

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★½
Edit this entry  
06
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Sinister

Sinister

2012
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Guilty

The Guilty

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★
Edit this entry  
09
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Spiral: From the Book of Saw

Spiral: From the Book of Saw

2021
×
★★★
Edit this entry  
29
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
American History X

American History X

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Casino

Casino

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
04
We're the Millers

We're the Millers

2013
×
★★★★
Edit this entry  
03
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★
Edit this entry  
31
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Game

The Game

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★½
Edit this entry  
07
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Old

Old

2021
×
★½
Edit this entry  
26
Fear Street: 1666

Fear Street: 1666

2021
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Forever Purge

The Forever Purge

2021
×
★★½
Edit this entry  
26
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★
Edit this entry  
19
Fear Street: 1978

Fear Street: 1978

2021
×
★★★★
Edit this entry  
17
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★★½
Edit this entry  
12
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Tomorrow War

The Tomorrow War

2021
×
★★★½
Edit this entry