RSS feed for Jim
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Rampage

Rampage

2018
×
★★★
Edit this entry  
24
Robin Hood

Robin Hood

1973
×
★★
Edit this entry  
21
Anna

Anna

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
17
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Manhattan Murder Mystery

Manhattan Murder Mystery

1993
×
★★★★
Edit this entry  
01
Frost/Nixon

Frost/Nixon

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Cast Away

Cast Away

2000
×
★★★★
Edit this entry  
13
Wolf

Wolf

1994
×
★★★
Edit this entry  
30
The Two Jakes

The Two Jakes

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Witches of Eastwick

The Witches of Eastwick

1987
×
★★★★
Edit this entry  
26
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Lethal Weapon

Lethal Weapon

1987
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Black Hole

The Black Hole

1979
×
★★★
Edit this entry  
12
Flight of the Navigator

Flight of the Navigator

1986
×
★★★
Edit this entry  
10
The Monster Squad

The Monster Squad

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Edit this entry  
12
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
The Master

The Master

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Ninth Gate

The Ninth Gate

1999
×
Read the review Edit this entry  
28
Crocodile Dundee

Crocodile Dundee

1986
×
★★★
Edit this entry  
27
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Adventureland

Adventureland

2009
×
★★★
Edit this entry  
14
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
Edit this entry  
13
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★
Edit this entry  
06
London Has Fallen

London Has Fallen

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Life

Life

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★★
Edit this entry  
26
Star Trek III: The Search for Spock

Star Trek III: The Search for Spock

1984
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Meg

The Meg

2018
×
★★★★
Edit this entry  
14
Beverly Hills Cop

Beverly Hills Cop

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
08
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★
Edit this entry  
01
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Godzilla: King of the Monsters

Godzilla: King of the Monsters

2019
×
Read the review Edit this entry  
31
Godzilla: King of the Monsters

Godzilla: King of the Monsters

2019
×
★★
Read prior review Edit this entry  
31
Tropic Thunder

Tropic Thunder

2008
×
★★★
Edit this entry  
26
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★
Edit this entry  
24
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★★
Edit this entry  
07
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★
Edit this entry  
06
The Grandmother

The Grandmother

1970
×
★★★★
Edit this entry  
05
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
04
The Alphabet

The Alphabet

1968
×
★★★★
Edit this entry  
04
Six Men Getting Sick

Six Men Getting Sick

1967
×
★★
Edit this entry  
03
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★
Edit this entry  
11
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
10
mother!

mother!

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry