RSS feed for Jim
  • Lost Highway

    Lost Highway

    ★★★★

    Slower than necessary, even by Lynch’s glacial standards.  


    But still weird and beautiful.

  • Dante's Peak

    Dante's Peak

    ★★★

    90s producer: “this movie is good and all but...can we add a child doing something completely improbable and obliterate the audience’s suspension of belief?”

  • Deepwater Horizon

    Deepwater Horizon

    ★★★★

    Has a bit of a truncated ending, but quite good.  

    It’s nice to see the ever competent Peter Berg given a project worthy of his skill.  

    John Malkovich gives one of his oddest performances and I’m still trying to figure out if it’s very good or terrible.  🤷‍♂️

  • The Core

    The Core

    ★★★★

    You know what?  

    I like this movie’s wacky concept.

    I could do with out the hacker kid who feels straight out of a Dean Devlin screenplay, but overall pretty good.

  • Silver Bullet

    Silver Bullet

    ★★★

    So did those people die or was the wolf man just dreaming the whole attack in the forest?  

    Did Stranger Things base Mike’s dad off this kid’s useless dad?  

    Everett McGill is somehow more frightening as a priest than as a werewolf.

  • Major League

    Major League

    ★★★

    I could swear I remember more baseball in this movie.

  • Deep Impact

    Deep Impact

    ★★★

    Not as bad as I thought I remembered.  

    Not great.  

    Aside from a few 90s acting staples, the entire cast is comprised of “hey it’s that guy/girl” actors that you’ve seen a trillion times but would be hard pressed to conjure a name for just one of them. 

    Tea Leoni is an absolute charisma vortex and the rest of the cast seemed to take a cue from her and practically sleep walked (slept walked?) through this movie.

  • Frost/Nixon

    Frost/Nixon

    ★★★★★

    I’m not sure where Howard’s status as a de facto ‘hack’ came from.

    He’s had some misfires and downright duds, but to call him a hack is just lazy.  

    Frost/Nixon is a perfect example of how this reputation is unearned.

  • The Two Jakes

    The Two Jakes

    ★★★

    For his one and only directorial effort, Nicholson sure aims for the bleachers here.  

    Some bold choices that don’t always pan out.

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★★

    But graded on a massive curve.  No third act of a story has had to do this much heavy lifting before.  Last Jedi left JJ nowhere to go and barely anything to draw from.  

    Much of this film’s problem is that it’s, by necessity, two movies jammed into one.  There is no time to pause and reflect on anything because before you know it the next big thing is happening.  

    The result is a film that has no…

  • Big Trouble in Little China

    Big Trouble in Little China

    ★★★★

    I’ve recently re-evaluated this movie.

    What I once attributed with the filmmaking naïveté of the time, has been revealed to be far more self aware than I appreciated in past viewings.  

    This movie knows exactly what it is.  Walking a tight rope between parody and homage.  

    Russel’s over the top channeling of John Wayne should have clued me in long ago.  🤦🏻‍♂️

  • The Monster Squad

    The Monster Squad

    ★★★

    Meh.