James has logged 215 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
04
About Dressy Sally

About Dressy Sally

1976
×
Edit this entry  
03
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★½
Edit this entry  
02
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Here Now

Here Now

2015
×
Read prior review Edit this entry  
26
The Texas Chainsaw Massacre 2

The Texas Chainsaw Massacre 2

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Parasite

Parasite

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Veteran's Christmas

A Veteran's Christmas

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
20
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Looking for Alaska

Looking for Alaska

2019
×
Read the review Edit this entry  
14
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
Read the review Edit this entry  
12
Elephant

Elephant

2003
×
★★★
Edit this entry  
07
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Tetro

Tetro

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Cry-Baby

Cry-Baby

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Showgirls

Showgirls

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Little Italy

Little Italy

2018
×
★½
Edit this entry  
24
Female Trouble

Female Trouble

1974
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★½
Edit this entry  
21
Southland Tales

Southland Tales

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Night Moves

Night Moves

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Initial D

Initial D

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Nowhere

Nowhere

1997
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Nowhere

Nowhere

1997
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Multiple Maniacs

Multiple Maniacs

1970
×
★★★★½
Edit this entry  
02
The Brown Bunny

The Brown Bunny

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Female Trouble

Female Trouble

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Rumble Fish

Rumble Fish

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Twixt

Twixt

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
Edit this entry  
15
One from the Heart

One from the Heart

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Flushed Away

Flushed Away

2006
×
½
Edit this entry  
11
Pee-wee's Big Adventure

Pee-wee's Big Adventure

1985
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★½
Edit this entry  
10
The Bucket List

The Bucket List

2007
×
Edit this entry  
06
Robots

Robots

2005
×
Edit this entry  
05
Ms .45

Ms .45

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
05
After Last Season

After Last Season

2009
×
Read the review Edit this entry  
03
The Brown Bunny

The Brown Bunny

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Longbox Breakup

Longbox Breakup

2018
×
½
Edit this entry  
02
Dicked Down in Debt

Dicked Down in Debt

2018
×
Edit this entry  
31
New Rose Hotel

New Rose Hotel

1998
×
Edit this entry  
31
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Ms .45

Ms .45

1981
×
★★★★
Edit this entry  
27
Mod Fuck Explosion

Mod Fuck Explosion

1994
×
★★★½
Edit this entry  
27
Riley's First Date?

Riley's First Date?

2015
×
Edit this entry