By week

Jan Dec
  • 11 Films watched
  • 0.9 Average per month
  • 0.2 Average per week
Jan Dec
  • 3 Lists created
  • 0.2 Average per month
  • 0.1 Average per week

Milestones

First Film

Goodnight Mommy

Dec 5

Last Film

Ant-Man

Dec 31

Genres, countries & languages

Drama
7 films
Adventure
4 films
Action
4 films
Thriller
3 films
Western
3 films
Sci Fi
3 films
Mystery
2 films
Comedy
2 films
Romance
1 film
Horror
1 film
USA
8 films
Canada
1 film
Germany
1 film
UK
1 film
Austria
1 film
Taiwan
1 film
Hong Kong
1 film
English
9 films
German
2 films
Adventure
Average 4.00
Action
Average 3.88
Drama
Average 3.57
USA
Average 3.75
English
Average 3.72

Themes & Nanogenres® Patron

Breakdown

2015 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 3 Added 208

Watchlist

Stars

Crew & studios

J.D.’s most liked list

2001: A Space Odyssey
Ace Ventura: Pet Detective
After Hours

Favorite Movies Lifetime

Restricted to movies I've seen at least twice. They range from guilty pleasures, to fixtures of my youth, to great works of recent years. Always in progress!

More lists

Highs and lows

Highest average

The Hateful Eight
Average weighted rating:

3.9

Lowest average

Ant-Man
Average weighted rating:

3.3

Most popular

Star Wars: The Force Awakens
Average weighted rating:

3.4

Most obscure

Slow West
Average weighted rating:

3.5

Rated higher than average Patron

Victoria

★★★★★ vs 3.86

Ant-Man

★★★★ vs 3.32

Star Wars: The Force Awakens

★★★★ vs 3.39

Captain America: The Winter Soldier

★★★★ vs 3.76

Tangerine

★★★★ vs 3.81

The Revenant

★★★★ vs 3.82

Rated lower than average Patron

Me and Earl and the Dying Girl

★★½ vs 3.79

The End of the Tour

★★★½ vs 3.67

Slow West

★★★½ vs 3.51

Films J.D. watched in 2015

  • Ant-Man
  • Me and Earl and the Dying Girl
  • Slow West
  • The End of the Tour
  • The Revenant
  • Victoria
  • Tangerine
  • Captain America: The Winter Soldier
  • The Hateful Eight
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Goodnight Mommy

World map

Highly rated films J.D. is yet to see

  • Adventure Time: Stakes
  • The Second Mother
  • Attack on Titan: Wings of Freedom
  • John Mulaney: The Comeback Kid
  • Embrace of the Serpent
  • Visaranai
  • Masaan
  • Ivy

Highly rated with J.D.’s friends Patron

  • The Empire Strikes Back
  • Whiplash
  • Mad Max: Fury Road
  • World of Tomorrow
  • Star Wars
  • Interstellar
  • Gone Girl
  • Boyhood
  • Nightcrawler
  • Carol
  • Inside Out
  • The Guest
  • Sicario
  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)
  • Guardians of the Galaxy
  • Inherent Vice
  • Mad Max 2
  • The Hateful Eight
  • The Lobster
  • Return of the Jedi
  • Ex Machina
  • Star Wars: The Force Awakens
  • The End of the Tour
  • Clouds of Sils Maria
  • Creed
  • It Follows
  • Steve Jobs
  • Anomalisa
  • Love & Mercy
  • The Duke of Burgundy
  • The Babadook
  • '71
  • Spotlight
  • A Most Violent Year
  • What We Do in the Shadows
  • Selma
  • Phoenix
  • Magic Mike XXL
  • Paddington
  • The Martian
  • Beasts of No Nation
  • Wild Tales
  • Foxcatcher
  • John Wick
  • The Gift
  • Me and Earl and the Dying Girl
  • Bridge of Spies
  • Straight Outta Compton
  • Going Clear: Scientology and the Prison of Belief
  • Top Five
  • Mission: Impossible - Rogue Nation
  • Tangerine
  • Mistress America
  • Shaun the Sheep Movie
  • Queen of Earth
  • Faults
  • Bone Tomahawk
  • Room
  • Mad Max
  • Brooklyn

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more