By week

Jan Dec
  • 84 Films watched
  • 7 Average per month
  • 1.6 Average per week
Jan Dec
  • 2 Lists created
  • 0.2 Average per month
  • 0 Average per week

Milestones

First Film

Bird Box

Jan 6

Last Film

Klaus

Dec 24

Diary Milestones

The Old Man & the Gun
50th Aug 18

Genres, countries & languages

Drama
40 films
Thriller
28 films
Comedy
20 films
Horror
17 films
Crime
17 films
Action
16 films
Mystery
14 films
Sci Fi
13 films
Adventure
11 films
Documentary
10 films
USA
69 films
UK
15 films
France
10 films
Canada
9 films
Germany
4 films
Italy
3 films
Belgium
3 films
Spain
2 films
Czechia
2 films
Poland
2 films
English
77 films
French
2 films
German
2 films
Italian
1 film
Polish
1 film
Spanish
1 film
History
Average 4.08
Drama
Average 3.73
Documentary
Average 3.70
Fantasy
Average 3.39
Crime
Average 3.29
Adventure
Average 3.27
Comedy
Average 3.20
Mystery
Average 3.18
Sci Fi
Average 3.15
Horror
Average 3.15
France
Average 3.60
UK
Average 3.47
USA
Average 3.38
Canada
Average 3.28
Germany
Average 2.75
English
Average 3.38

Themes & Nanogenres® Patron

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 40 Added 70

Watchlist

Stars

Crew & studios

J.D.’s most liked review

Climax

Climax

★★

Noé has gone full NWR


Previous Review: Anima

More reviews

Highs and lows

Highest average

Sweet Smell of Success
Average weighted rating:

4.2

Lowest average

Serenity
Average weighted rating:

2.1

Most popular

Joker
Average weighted rating:

3.8

Most obscure

normal.

Rated higher than average Patron

First Man

★★★★★ vs 3.67

The Double Hour

★★★★½ vs 3.34

Halloween III: Season of the Witch

★★★★ vs 2.87

Under the Silver Lake

★★★★½ vs 3.49

Marriage Story

★★★★★ vs 4.00

Tigers Are Not Afraid

★★★★½ vs 3.64

Rated lower than average Patron

Booksmart

★½ vs 3.76

Climax

★★ vs 3.78

The Art of Self-Defense

★★ vs 3.55

Joker

★★½ vs 3.83

Mute

vs 2.27

John Wick: Chapter 3 – Parabellum

★★½ vs 3.68

Films J.D. watched in 2019

  • Klaus
  • I Lost My Body
  • Tigers Are Not Afraid
  • Bliss
  • Luz
  • The Lighthouse
  • They Shall Not Grow Old
  • 6 Underground
  • Marriage Story
  • Ad Astra
  • The Art of Self-Defense
  • Hustlers
  • Mute
  • Luce
  • The Irishman
  • Ready or Not
  • It Chapter Two
  • Bodied
  • Halloween III: Season of the Witch
  • The Etruscan Smile
  • Joker
  • Booksmart
  • El Camino: A Breaking Bad Movie
  • Crawl
  • Spider-Man: Far from Home
  • Battle at Big Rock
  • Hyena
  • Rolling Thunder
  • Midsommar
  • Bill Burr: Paper Tiger
  • Dave Chappelle: Sticks & Stones
  • John Wick: Chapter 3 – Parabellum
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Only the Brave
  • The Old Man & the Gun
  • Personal Shopper
  • The Double Hour
  • The Beach Bum
  • First Man
  • High Life
  • Fast Color
  • Alita: Battle Angel
  • Sweet Smell of Success
  • Somewhere
  • Angst
  • Piercing
  • Bad Times at the El Royale
  • Climax
  • American Factory
  • Anima
  • Us
  • Captain Marvel
  • The Kid Who Would Be King
  • Shazam!
  • Under the Silver Lake
  • Serenity
  • Vice
  • Love, Antosha
  • normal.
  • Avengers: Endgame
  • Bumblebee
  • The Inventor: Out for Blood in Silicon Valley
  • Free Solo
  • The Laundromat
  • Dragged Across Concrete
  • Aquaman
  • Enchanted
  • Apollo 11
  • The Front Runner
  • The Sisters Brothers
  • Overlord
  • Abducted in Plain Sight
  • The Favourite
  • The Two Popes
  • The Legend of Cocaine Island
  • Widows
  • A Simple Favor
  • Fyre
  • Cold War
  • Total Recall
  • Leave No Trace
  • Suspiria
  • Assassination Nation
  • Bird Box

World map

Highly rated films J.D. is yet to see

  • BTS World Tour: Love Yourself in Seoul
  • So Long, My Son
  • And Then We Danced
  • Kumbalangi Nights
  • Pain and Glory
  • House of Hummingbird
  • Invisible Life
  • A Hidden Life

Highly rated with J.D.’s friends Patron

  • The Empire Strikes Back
  • Apocalypse Now
  • Inglourious Basterds
  • The Shining
  • The Matrix
  • Star Wars
  • Parasite
  • Chernobyl
  • Toy Story 3
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Toy Story 2
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • The King of Comedy
  • Uncut Gems
  • Reservoir Dogs
  • The Irishman
  • Shoplifters
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Mission: Impossible – Fallout
  • Unbreakable
  • First Reformed
  • Marriage Story
  • Jackie Brown
  • Hereditary
  • The Favourite
  • Blindspotting
  • Little Women
  • Burning
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • The Lighthouse
  • Apollo 11
  • Return of the Jedi
  • Anima
  • Widows
  • Eighth Grade
  • Booksmart
  • Avengers: Endgame
  • The Farewell
  • First Man
  • If Beale Street Could Talk
  • Cold War
  • Suspiria
  • Knives Out
  • The Last Black Man in San Francisco
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Midsommar
  • Dragged Across Concrete
  • John Wick
  • Roma
  • John Wick: Chapter 3 – Parabellum
  • John Wick: Chapter 2
  • Toy Story 4
  • Honey Boy
  • Her Smell
  • The Old Man & the Gun
  • A Hidden Life
  • Thunder Road
  • A Star Is Born
  • Free Solo
  • The Peanut Butter Falcon

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more