By week

Jan Dec
  • 223 Films watched
  • 18.6 Average per month
  • 4.3 Average per week
Jan Dec
  • 5 Lists created
  • 0.4 Average per month
  • 0.1 Average per week

Milestones

First Film

Aladdin

Jan 2

Diary Milestones

Richard Jewell

50th · Mar 16

The One-Man Band

100th · May 28

Bubble

150th · Sep 6

Run

200th · Nov 23

Last Film

World of Tomorrow

Dec 31

Genres, countries & languages

Drama
109 films
Thriller
72 films
Comedy
50 films
Crime
43 films
Horror
41 films
Action
40 films
Mystery
30 films
Sci Fi
27 films
Fantasy
27 films
Adventure
24 films
USA
163 films
UK
33 films
France
28 films
Canada
11 films
Japan
9 films
Germany
8 films
Australia
8 films
Italy
5 films
Denmark
4 films
South Korea
4 films
English
187 films
French
17 films
Japanese
5 films
Korean
4 films
Italian
4 films
Danish
2 films
German
1 film
Macedonian
1 film
Chinese
1 film
War
Average 4.00
History
Average 3.96
Documentary
Average 3.60
Animation
Average 3.58
Romance
Average 3.50
Drama
Average 3.50
Music
Average 3.43
Sci Fi
Average 3.42
Western
Average 3.40
Thriller
Average 3.31
South Korea
Average 4.38
Japan
Average 3.83
Australia
Average 3.62
UK
Average 3.56
France
Average 3.38
USA
Average 3.31
Germany
Average 3.31
Italy
Average 3.30
Canada
Average 3.27
Korean
Average 4.38
Japanese
Average 3.80
French
Average 3.47
English
Average 3.34
Italian
Average 3.12

Themes & Nanogenres® Patron

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 153 Added 190

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

J.D.’s most liked review

We Live in Public

We Live in Public

★★★★

"Andy Warhol was actually wrong. His view was that people want 15 minutes of fame in their lifetime. Our view is that people want 15 minutes of fame every day."

Josh Harris was shockingly prescient about virtually all of it. How the Internet would worm its way into our daily…

More reviews

Highs and lows

Highest average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest average

Wonder Woman 1984
Average weighted rating:

2.3

Most popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most obscure

Jamie

Rated higher than average Patron

The Driver

★★★★★ vs 3.77

Gantz:O

★★★★½ vs 3.29

The Villainess

★★★★½ vs 3.36

Jumanji: The Next Level

★★★★ vs 2.97

Burning

★★★★★ vs 3.99

The Hunt

★★★★ vs 3.01

Rated lower than average Patron

SLC Punk

★½ vs 3.81

Roar

vs 3.18

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

vs 3.18

Into the Night

vs 3.14

Prince of Darkness

★½ vs 3.57

Party Girl

★½ vs 3.52

Films J.D. watched in 2020

  • World of Tomorrow
  • World of Tomorrow Episode Three: The Absent Destinations of David Prime
  • World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts
  • David Byrne's American Utopia
  • Less Than Zero
  • Into the Night
  • Soul
  • Universal Soldier: Day of Reckoning
  • Wonder Woman 1984
  • Goldfinger
  • Code Unknown
  • Memories
  • Radio Days
  • Black Bear
  • Tenet
  • Proof of Life
  • Freaky
  • Mank
  • Brave
  • The Bridge
  • From Russia with Love
  • House of Games
  • Sirens
  • Run
  • The Phenomenon
  • Party Girl
  • Ms .45
  • Cul-de-sac
  • Klute
  • The Wolf of Snow Hollow
  • Gates of Heaven
  • The Dark and the Wicked
  • Citizenfour
  • Possessor
  • Kung Fu Panda
  • Feels Good Man
  • Dr. No
  • Frontier(s)
  • Nosferatu
  • Southland Tales
  • Meatballs
  • The Girl Who Leapt Through Time
  • Burning
  • The Long Kiss Goodnight
  • Daybreakers
  • Ravenous
  • Dick Johnson Is Dead
  • Behind the Candelabra
  • Day of the Dead
  • Rabbit Hole
  • Host
  • The Ghost Writer
  • Maniac Cop
  • My Octopus Teacher
  • Presumed Innocent
  • Boy A
  • Inferno
  • Sneakers
  • Jodorowsky's Dune
  • Fear X
  • The Villainess
  • Hail Satan?
  • When We Were Kings
  • RBG
  • Tapeheads
  • Meek's Cutoff
  • The Social Dilemma
  • We Live in Public
  • West Side Story
  • Mikey and Nicky
  • Cuties
  • The Last of Sheila
  • Big Nothing
  • Bubble
  • Berlin Syndrome
  • I'm Thinking of Ending Things
  • Selma
  • Class Action Park
  • Boys State
  • Rango
  • SLC Punk
  • Horse Girl
  • Emanuel
  • Lemonade
  • The Old Guard
  • She Dies Tomorrow
  • The Drop
  • Starter for 10
  • mid90s
  • Gone with the Wind
  • Palm Springs
  • Insidious
  • High Flying Bird
  • Miracle
  • The Ritual
  • What Richard Did
  • Finding Dory
  • Relic
  • Mauvais Sang
  • The Lincoln Lawyer
  • The King of Staten Island
  • Onward
  • Hidden Figures
  • The General
  • After the Ball
  • The Astronomer's Dream
  • Cinderella
  • He Got Game
  • Ginger Snaps
  • Let the Sunshine In
  • Da 5 Bloods
  • Lady Macbeth
  • Deadly Blessing
  • 13th
  • X-Men: Apocalypse
  • The Guilty
  • Raising Cain
  • The Wolverine
  • The Great Train Robbery
  • The Mermaid
  • The Black Imp
  • The Dancing Pig
  • The Man with the Rubber Head
  • The One-Man Band
  • Fantasmagorie
  • Salò, or the 120 Days of Sodom
  • The Driver
  • Frankenstein
  • Murder on the Orient Express
  • Roar
  • A Knight's Tour
  • Diamond on Vinyl
  • The Friends of Eddie Coyle
  • Barbarella
  • Mulholland Falls
  • Out of the Past
  • Never Rarely Sometimes Always
  • Dracula
  • What Have They Done to Your Daughters?
  • Ghostland
  • The Cameraman
  • Mary Poppins
  • Last Action Hero
  • The Lodge
  • The Passenger
  • The Assistant
  • Knife+Heart
  • Bad Education
  • Spring
  • Jamie
  • Willow Creek
  • Beast
  • Extraction
  • Cruising
  • A Warning to the Curious
  • The Way Back
  • The Christmas Chronicles
  • Honeyland
  • The Gentlemen
  • Jumanji: The Next Level
  • The Lone Ranger
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Swallow
  • Kingsman: The Golden Circle
  • Bad Boys for Life
  • Sonic the Hedgehog
  • The Hunger
  • Vivarium
  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)
  • The Hunt
  • Vox Lux
  • The Invisible Man
  • The Chaser
  • Richard Jewell
  • Little Women
  • Bombshell
  • Doctor Sleep
  • WR: Mysteries of the Organism
  • First Love
  • Atomic Blonde
  • Judy
  • Anna
  • The Last Black Man in San Francisco
  • Prince of Darkness
  • Dark Waters
  • Gantz:O
  • Color Out of Space
  • Thunder Road
  • Cold in July
  • The Face of Another
  • A Beautiful Day in the Neighborhood
  • Honey Boy
  • Ford v Ferrari
  • Waves
  • The Nightingale
  • Without
  • Rachel Getting Married
  • Safety Last!
  • Proxy
  • The Entity
  • Triangle
  • Den of Thieves
  • The Fury
  • Lemon

See all 223

World map

Highly rated films J.D. is yet to see

  • Taylor Swift City of Lover Concert
  • James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999
  • Attack on Titan: Chronicle
  • Euphoria: Trouble Don't Last Always
  • What the Constitution Means to Me
  • Black Is King
  • Wolfwalkers
  • Hamilton

Highly rated with J.D.’s friends Patron

  • GoodFellas
  • Come and See
  • Stop Making Sense
  • The Shining
  • Alien
  • Shaun of the Dead
  • Do the Right Thing
  • The Social Network
  • The Thing
  • The Wolf of Wall Street
  • Whiplash
  • Parasite
  • Jaws
  • Se7en
  • Citizen Kane
  • The Texas Chain Saw Massacre
  • Heat
  • The Godfather
  • Eyes Wide Shut
  • Hot Fuzz
  • Being John Malkovich
  • Die Hard
  • The Silence of the Lambs
  • It's a Wonderful Life
  • Back to the Future
  • Zodiac
  • Mad Max: Fury Road
  • The Exorcist
  • The Terminator
  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • The Matrix
  • Raiders of the Lost Ark
  • Blue Velvet
  • The Grand Budapest Hotel
  • Rear Window
  • The Dark Knight
  • Terminator 2: Judgment Day
  • Lady Bird
  • Aliens
  • The Lord of the Rings: The Two Towers
  • Fantastic Mr. Fox
  • Halloween
  • The Lord of the Rings: The Return of the King
  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
  • Uncut Gems
  • Portrait of a Lady on Fire
  • The Girl with the Dragon Tattoo
  • Total Recall
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Gone Girl
  • Scream
  • Minari
  • Casino Royale
  • Black Christmas
  • Scott Pilgrim vs. the World
  • Little Women
  • 13th
  • Lovers Rock
  • Interstellar

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more