Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
Faster, Pussycat! Kill! Kill!

Faster, Pussycat! Kill! Kill!

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ricky Gervais: SuperNature

Ricky Gervais: SuperNature

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Room with a View

A Room with a View

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Pacific Rim

Pacific Rim

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The Razor's Edge

The Razor's Edge

1984
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
The Razor's Edge

The Razor's Edge

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Alice in Wonderland

Alice in Wonderland

1951
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
#UNFIT: The Psychology of Donald Trump

#UNFIT: The Psychology of Donald Trump

2020
×
Read the review Edit this entry  
16
Women Talking

Women Talking

2022
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
12
Solaris

Solaris

1972
×
Read the review Edit this entry  
12
Ikarie XB 1

Ikarie XB 1

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
NYAD

NYAD

2023
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Poor Things

Poor Things

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Snow White and the Seven Dwarfs

Snow White and the Seven Dwarfs

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Tootsie

Tootsie

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Twelve Monkeys

Twelve Monkeys

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Born Free

Born Free

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Killers of the Flower Moon

Killers of the Flower Moon

2023
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Godzilla Minus One

Godzilla Minus One

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Godzilla

Godzilla

1954
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
31
The Creator

The Creator

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Freaks

Freaks

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Kung Fu Hustle

Kung Fu Hustle

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Sanshiro Sugata

Sanshiro Sugata

1943
×
Read the review Edit this entry  
26
Godzilla Minus One

Godzilla Minus One

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
You Can't Take It with You

You Can't Take It with You

1938
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Adventures of Prince Achmed

The Adventures of Prince Achmed

1926
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Women Talking

Women Talking

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Manchurian Candidate

The Manchurian Candidate

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Manchurian Candidate

The Manchurian Candidate

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Hunger Games: The Ballad of Songbirds & Snakes

The Hunger Games: The Ballad of Songbirds & Snakes

2023
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
The Hunger Games: Mockingjay – Part 2

The Hunger Games: Mockingjay – Part 2

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Hunger Games: Mockingjay – Part 1

The Hunger Games: Mockingjay – Part 1

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Women

The Women

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Big Sleep

The Big Sleep

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Letter from an Unknown Woman

Letter from an Unknown Woman

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Lady Eve

The Lady Eve

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Notorious

Notorious

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Frank Herbert's Dune

Frank Herbert's Dune

2000
×
Read the review Edit this entry