• The Andrei Tarkovsky Retrospective

    ★★★★★

  • The Irishman

    ★★★★

  • The Platform

    ★★★

  • The King

    ★★½

  • Joker

    ★★★½

  • Uncut Gems

    ★★★★

  • Anima

    ★★★★

  • Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese

    ★★★★½

  • The Bears' Famous Invasion of Sicily

    ★★★½

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★½

  • Parasite

    ★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★★

  • A Hidden Life

    ★★★★½

  • Chernobyl

    ★★★★½

  • Pain and Glory

    ★★★★

  • Black Mirror: Bandersnatch

    ★★★½

  • A Twelve-Year Night

    ★★★★

  • Anthropocene: The Human Epoch

    ★★★★

  • Loro

    ★★★

  • The Ballad of Buster Scruggs

    ★★★★

  • Roma

    ★★★★

  • Capernaum

    ★★★½

  • Burning

    ★★★½

  • Dogman

    ★★★★

  • BlacKkKlansman

    ★★★½

  • Climax

    ★★★★

  • Cold War

    ★★★★

  • Transit

    ★★½

  • Isle of Dogs

    ★★★★

  • Mandy

    ★★★

  • Phantom Thread

    ★★★★

  • WHAT DID JACK DO?

    ★★★★

  • Murder on the Orient Express

    ★★★

  • Blue Planet II

    ★★★★

  • Coco

    ★★★½

  • Blade Runner 2049

    ★★★

  • The Shape of Water

    ★★★½

  • 9 Fingers

    ★★★★½

  • Dunkirk

    ★★★

  • War for the Planet of the Apes

    ★★★

  • The Florida Project

    ★★★½

  • Faces Places

    ★★★½

  • Logan

    ★★

  • T2 Trainspotting

    ★★★

  • Moana

    ★★

  • Planet Earth II

    ★★★★

  • The Young Pope

    ★★★½

  • Before the Flood

    ★★★★

  • La La Land

    ★★★

  • The Neon Demon

    ★★★½

  • The Red Turtle

    ★★★★½

  • Swiss Army Man

    ★★★½

  • The Revenant

    ★★★★

  • The Hateful Eight

    ★★★½

  • They Call Me Jeeg

    ★★★

  • S Is for Stanley

    ★★★★½

  • The Martian

    ★★★

  • Straight Outta Compton

    ★★½

  • The Lobster

    ★★★½

  • Inside Out

    ★★★★½

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★½

  • Selma

    ★★★½

  • Interstellar

    ★★★½

  • Fury

    ★★★

  • Inherent Vice

    ★★★½

  • The Salt of the Earth

    ★★★★★

  • The Imitation Game

    ★★★

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★★★½

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★½

  • Boyhood

    ★★★

  • Whiplash

    ★★★★

  • The Wolf of Wall Street

    ★★★½