Sort by

Mr. Blue Sky has logged 112 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
The Black Phone

The Black Phone

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Unhinged

Unhinged

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Hideaway

Hideaway

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Hangover Part II

The Hangover Part II

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Unbreakable

Unbreakable

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Upside

The Upside

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
House of Wax

House of Wax

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Count of Monte Cristo

The Count of Monte Cristo

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Shoot to Kill

Shoot to Kill

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Recruit

The Recruit

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Dune

Dune

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Deer Hunter

The Deer Hunter

1978
×
Read the review Edit this entry  
29
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Uncharted

Uncharted

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Away We Go

Away We Go

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events

Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
1917

1917

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Batman

The Batman

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Misery

Misery

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Malignant

Malignant

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
About Schmidt

About Schmidt

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Boy

Boy

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Beverly Hills Cop

Beverly Hills Cop

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Expendables 3

The Expendables 3

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Blaze

Blaze

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Wish I Was Here

Wish I Was Here

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Unhinged

Unhinged

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Unhinged

Unhinged

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Alien³

Alien³

1992
×
Read the review Edit this entry  
16
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
That Darn Cat

That Darn Cat

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Making True Detective

Making True Detective

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Last Chance Harvey

Last Chance Harvey

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry