josiah has logged 118 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
mid90s

mid90s

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Roma

Roma

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Maidentrip

Maidentrip

2013
×
★★★
Edit this entry  
10
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Primer

Primer

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Monsters

Monsters

2010
×
★★★
Edit this entry  
06
The Other Side of the Wind

The Other Side of the Wind

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
The Old Man & the Gun

The Old Man & the Gun

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Won't You Be My Neighbor?

Won't You Be My Neighbor?

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Signs

Signs

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★★
Edit this entry  
23
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Halloween

Halloween

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
First Man

First Man

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Room

Room

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★
Edit this entry  
29
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★
Edit this entry  
22
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★
Edit this entry  
15
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Her

Her

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Unsane

Unsane

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Toy Story 3

Toy Story 3

2010
×
★★★★
Edit this entry