Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
To Be or Not to Be

To Be or Not to Be

1942
×
★★★★
Edit this entry  
21
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Toc Toc

Toc Toc

2017
×
★★★★
Edit this entry  
12
Spanish Affair 2

Spanish Affair 2

2015
×
★★★½
Edit this entry  
12
La tribu

La tribu

2018
×
★★★
Edit this entry  
12
Mildred Pierce

Mildred Pierce

1945
×
★★★½
Edit this entry  
12
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★★
Edit this entry  
30
Breathless

Breathless

1960
×
★★★½
Edit this entry  
23
Pillow Talk

Pillow Talk

1959
×
★★★★
Edit this entry  
22
Tonight Is Ours

Tonight Is Ours

1933
×
★★★
Edit this entry  
22
Detour

Detour

1945
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Bonjour Tristesse

Bonjour Tristesse

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Kansas City Confidential

Kansas City Confidential

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
A Fish Called Wanda

A Fish Called Wanda

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
22
What Price Hollywood?

What Price Hollywood?

1932
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Susan Slept Here

Susan Slept Here

1954
×
★★★★
Edit this entry  
16
Holiday Affair

Holiday Affair

1949
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
If You Could Only Cook

If You Could Only Cook

1935
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
It

It

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Summertime

Summertime

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Mrs. Doubtfire

Mrs. Doubtfire

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
She Married Her Boss

She Married Her Boss

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Something's Got to Give

Something's Got to Give

1962
×
Edit this entry  
06
Titanic

Titanic

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Notebook

The Notebook

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Nazi Concentration Camps

Nazi Concentration Camps

1945
×
Read the review Edit this entry  
21
Alien: Covenant

Alien: Covenant

2017
×
Read the review Edit this entry  
21
Come Back, Little Sheba

Come Back, Little Sheba

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Along Came Jones

Along Came Jones

1945
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Cover Girl

Cover Girl

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Foxy Brown

Foxy Brown

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Cat Ballou

Cat Ballou

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
A Guy Named Joe

A Guy Named Joe

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Patsy

The Patsy

1928
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Norma Rae

Norma Rae

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Take Me Out to the Ball Game

Take Me Out to the Ball Game

1949
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Jewel Robbery

Jewel Robbery

1932
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Pretty Poison

Pretty Poison

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
In the Good Old Summertime

In the Good Old Summertime

1949
×
★★★★★
Read the review Edit this entry