Sort by

Jean has logged 131 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Keep Cool

Keep Cool

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Story of Film: A New Generation

The Story of Film: A New Generation

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Elle

Elle

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Summit of the Gods

The Summit of the Gods

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
House of Cardin

House of Cardin

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Nicky Larson and the Cupid's Perfume

Nicky Larson and the Cupid's Perfume

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Asterix: The Secret of the Magic Potion

Asterix: The Secret of the Magic Potion

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Wolf Warrior 2

Wolf Warrior 2

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
OSS 117: From Africa with Love

OSS 117: From Africa with Love

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Red Notice

Red Notice

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Wolf Warrior

Wolf Warrior

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
8-Bit Christmas

8-Bit Christmas

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Roujin Z

Roujin Z

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Bill & Ted's Bogus Journey

Bill & Ted's Bogus Journey

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Army of Thieves

Army of Thieves

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Last Boy Scout

The Last Boy Scout

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Carrie

Carrie

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Nowhere Inn

The Nowhere Inn

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Night House

The Night House

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Old

Old

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Paranormal Activity: Next of Kin

Paranormal Activity: Next of Kin

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Omen IV: The Awakening

Omen IV: The Awakening

1991
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Scary Stories to Tell in the Dark

Scary Stories to Tell in the Dark

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
We Summon the Darkness

We Summon the Darkness

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Titane

Titane

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Phantasm

Phantasm

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Freddy's Dead: The Final Nightmare

Freddy's Dead: The Final Nightmare

1991
×
Read the review Edit this entry  
17
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The People Under the Stairs

The People Under the Stairs

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Nightbooks

Nightbooks

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Prisoners of the Ghostland

Prisoners of the Ghostland

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Forever Purge

The Forever Purge

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Vampires vs. the Bronx

Vampires vs. the Bronx

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Malignant

Malignant

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Candyman

Candyman

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry