RSS feed for jeberman19
  • Reason, Debate and a Story

    Reason, Debate and a Story

    I can't in any good conscience give this a rating, since the copy I saw had the worst subtitles I've ever seen (Onscreen at one point: "Unuverses is burning"). I'll have to see this again if the US ever gets a decent DVD release, since there's some great cinematography, and I was able to glean some interesting themes concerning finding a home or place of safety in a country in turmoil. The subtitles honestly made this a wasted viewing.

  • Need for Speed

    Need for Speed

    ★★★½

    Shocked at how much I liked this. Great practical stunts, an outstanding score, and a likable, charismatic lead in Aaron Paul.

  • Vampire's Kiss

    Vampire's Kiss

    ★★★

    I....I can't make heads or tails of this movie. I don't know what it wanted to be, I don't know if it succeeded at said wants, and I'm still not even positive this actually exists on our plane of existence, despite watching it yesterday.

  • Con Air

    Con Air

    ★★★★

    Great piece of 90s action, hurt only by an unfortunate gay stereotype that even Michael Bay would find mean spirited

  • Dallas Buyers Club

    Dallas Buyers Club

    ★★

    There are some great performances here, but they're hurt by the "Hollywoodized" aspects and some moments that would feel at home in Walk Hard

  • Damsels in Distress

    Damsels in Distress

    ★★★★

    Gets better every time. This is one that really grows on you.

  • The Apple

    The Apple

    ½

    WHAT THE HELL WAS THIS?!

  • It's a Mad, Mad, Mad, Mad World

    It's a Mad, Mad, Mad, Mad World

    ★★★★½

    Just....wow. A near masterpiece. Can't wait to see the 190 min cut on the Criterion

  • Escape from Tomorrow

    Escape from Tomorrow

    ★★

    There are some movies whose problems I take delight in. This is not one of them.

  • Blue Is the Warmest Color

    Blue Is the Warmest Color

    ★★★

    OK, so I'm the guy that doesn't love Blue is the Warmest Color, and it's more my fault than the movie's fault (though it is the movie's fault that it's not as good as the comic). I just don't want this story as a realist drama. It's weird to want something more conventional, but....that. It's still a very good movie, just not one that I'm crazy for.

  • Yellow Submarine

    Yellow Submarine

    ★★★★½

    One of my favorite animated films of all time. Better with every viewing.