RSS feed for jeberman19

jeberman19 has written 14 reviews for films rated ★★ .

  • Brittany Runs a Marathon

    Brittany Runs a Marathon

    ★★

    This is the first time I’ve seen a (semi) wide release that feels like it was intended to be watched on tablets. 

    Jillian Bell is great, though.

  • Aladdin

    Aladdin

    ★★

    (David Bowie voice)
    Who will love Aladdin lame?

  • Justice League

    Justice League

    ★★

    ¯\_(ツ)_/¯

    I liked Ezra Miller and the return of the old Batman and Superman themes. Yay?

  • The Little Hours

    The Little Hours

    ★★

    Hot Nuns Who Fuck
    A sex comedy where the sex is never sexy or funny. 
    Good Dave Franco performance.

  • Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales

    Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales

    ★★

    Expects the audience to have a nostalgia and fondness for the characters that can't really be gained from a franchise that refuses to go away. Occasional bursts of brilliance or interesting filmmaking surrounded by retreads of plot and action beats from the first four films. Kaya Scodelario, despite getting virtually nothing interesting to do, is one to look out for, and Geoffrey Rush still gives his all, clearing never having lost his zeal for Barbossa. But man is Depp just…

  • King Arthur: Legend of the Sword

    King Arthur: Legend of the Sword

    ★★

    Refusal of the Call: The Motion Picture

  • The Discovery

    The Discovery

    ★★

    I mean, as far as Netflix Originals about the search for an afterlife go...It's better than The OA.

  • The Woman in the Septic Tank 2: Forever Is Not Enough

    The Woman in the Septic Tank 2: Forever Is Not Enough

    ★★

    Glad to see that America doesn't hold a monopoly on underwhelming comedy sequels.

  • Superman III

    Superman III

    ★★

    About as bad as everyone says, with the exception of the Bizarro/ Clark Kent fight, an inventive and exciting moment that belongs to a much better movie.

  • The Amazing Spider-Man

    The Amazing Spider-Man

    ★★

    Eh, it's better than the Webb films.

  • Heaven's Gate

    Heaven's Gate

    ★★

    So the critics were mostly right the first time around. A misunderstood masterpiece this is not. There are occasional flashes of brilliance, but they're lost amongst lengthy passages that are either meandering or incomprehensible. Any positives here come with a caveat. The political commentary is smart and strikingly relevant, but the film's sympathies for the poor immigrants strike false when they're hardly portrayed as more than oppressed "others" rather than humans. Jeff Bridges* and John Hurt are wonderful as always,…

  • The Skeleton Twins

    The Skeleton Twins

    ★★

    Well, it's better than GIRL MOST LIKELY.