jeddy has written 88 reviews for films rated ★★★★★ .

  • Goodbye, Dragon Inn

    Goodbye, Dragon Inn

    ★★★★★

    i miss movie theaters so much man

  • Ghost Dog: The Way of the Samurai

    Ghost Dog: The Way of the Samurai

    ★★★★★

    A perfect movie!

  • The Assassin

    The Assassin

    ★★★★★

    movies rock

  • In the Mouth of Madness

    In the Mouth of Madness

    ★★★★★

    Having a severe case of dumb broken brain at the moment but I managed to rewatch this and it rocks

  • Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

    Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

    ★★★★★

    Ghosts aren’t attached to places, but to people.

  • Twin Peaks: The Return

    Twin Peaks: The Return

    ★★★★★

    my first full rewatch since 2017— pretty undeniably cements this as one of if not the very best american works of the 2010s. eternally happy and amazed that this not only exists but is as complex, funny, challenging, and experimental as it is.

  • Syndromes and a Century

    Syndromes and a Century

    ★★★★★

    serious contender for best movie ever made i think. pretty sure it might just be the best

  • Dragon Inn

    Dragon Inn

    ★★★★★

    Like the platonic ideal of a movie, honestly

  • Dead or Alive 2: Birds

    Dead or Alive 2: Birds

    ★★★★★

    now THIS is a goddamn MOVIE. at its core a very emotional and thoughtful story about childhood and innocence lost and the morality of doing evil in the name of good and ALSO it owns on levels heretofore unknown to man. there’s a trio of assassins that shoot a dude in the head at the same time and the movie pauses to show a cgi version of the dude’s head that displays how the bullet trajectories intersect and form perfect…

  • Drug War

    Drug War

    ★★★★★

    my first review of this was as a bit so i just want to be very clear that this movie fucking ROCKS and is so smart and grimy and good and is available for free on youtube and you should watch it. please watch it. at least just watch the dual meetings sequence about half an hour in, one of the best things in 2010s thrillers!!

  • Like Someone in Love

    Like Someone in Love

    ★★★★★

    akiko in the cab top 10 sequence of the 2010s, probably a top 10 sequence of all time. perfect movie!!

  • Close-Up

    Close-Up

    ★★★★★

    quite simply the GOAT.