Sort by

Kieren has logged 59 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
First Strike

First Strike

1996
×
★★
Edit this entry  
19
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Christmas in Connecticut

Christmas in Connecticut

1945
×
★★★½
Edit this entry  
03
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Many Adventures of Winnie the Pooh

The Many Adventures of Winnie the Pooh

1977
×
★★½
Edit this entry  
27
Rush Hour 3

Rush Hour 3

2007
×
★★½
Edit this entry  
26
Rush Hour 2

Rush Hour 2

2001
×
★★★
Edit this entry  
26
Rush Hour

Rush Hour

1998
×
★★★
Edit this entry  
26
X-Men

X-Men

2000
×
★★
Edit this entry  
20
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Kitchen Stories

Kitchen Stories

2003
×
★★★★
Edit this entry  
17
O'Horten

O'Horten

2007
×
★★★
Edit this entry  
17
Toni Erdmann

Toni Erdmann

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Creepy

Creepy

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Headshot

Headshot

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Here Is Harold

Here Is Harold

2014
×
★★★★
Edit this entry  
14
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★
Edit this entry  
14
Assassination Classroom: Graduation

Assassination Classroom: Graduation

2016
×
★★★★
Edit this entry  
14
Kid's Police

Kid's Police

2013
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
10
They Call Me Jeeg

They Call Me Jeeg

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Arctic Superstar

Arctic Superstar

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Lady Macbeth

Lady Macbeth

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Schneider vs. Bax

Schneider vs. Bax

2015
×
★★★
Edit this entry  
08
Hedi

Hedi

2016
×
★★★
Edit this entry  
07
Speedy

Speedy

1928
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Battle of the Century

The Battle of the Century

1927
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Exit Smiling

Exit Smiling

1926
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
My Wife's Relations

My Wife's Relations

1922
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Lonesome

Lonesome

1928
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Birdboy: The Forgotten Children

Birdboy: The Forgotten Children

2015
×
★★½
Edit this entry  
06
The Red Turtle

The Red Turtle

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Harmonium

Harmonium

2016
×
★★½
Edit this entry  
05
A Man Called Ove

A Man Called Ove

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Breakfast at Tiffany's

Breakfast at Tiffany's

1961
×
★½
Edit this entry  
04
Interstella 5555: The 5tory of the 5ecret 5tar 5ystem

Interstella 5555: The 5tory of the 5ecret 5tar 5ystem

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Redline

Redline

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Timecode

Timecode

2016
×
★★★½
Edit this entry  
03
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Ocean's Thirteen

Ocean's Thirteen

2007
×
★★★
Edit this entry  
23
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
★★★
Edit this entry  
22
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★½
Edit this entry  
23
Meet the Fockers

Meet the Fockers

2004
×
★★½
Edit this entry  
16
Meet the Parents

Meet the Parents

2000
×
★★½
Edit this entry  
09
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
03
The Grim Game

The Grim Game

1919
×
Edit this entry  
03
Orchids and Ermine

Orchids and Ermine

1927
×
Edit this entry  
28
A.K.A Nadia

A.K.A Nadia

2015
×
★★★★
Edit this entry