• Tokyo Godfathers

    Tokyo Godfathers

    ★★★★

    Whilst set at Christmas, not a Christmas film in content...

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

    Wow

  • Parasite

    Parasite

    ★★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Loved everything apart from triggering allergies as a plot device. Wasn't good in Peter Rabbit, wasn't good here.

    Apart from that though, wow, amazing.

  • Happier Times, Grump

    Happier Times, Grump

    ★★★

    Sadder than Ove :(

  • Cowboy Bebop: The Movie

    Cowboy Bebop: The Movie

    ★★★★

    Shame the audio wasn't upgraded to HD. Can really tell the difference having just finished the TV series.

  • Solo: A Star Wars Story

    Solo: A Star Wars Story

    ★★★★

    A lot of fun! Reminiscent of the Firefly pilot in places

  • Love & Peace

    Love & Peace

    I didn't understand this film at all

  • Safety Last!

    Safety Last!

    As part of "Paul Merton's Silent Clowns"

  • Back to the Future

    Back to the Future

    ★★★★★

    With live accompaniment by Opera North Orchestra

  • X-Men: Days of Future Past

    X-Men: Days of Future Past

    ★★★★

    Better than X2, the previous best in the series?

  • Toni Erdmann

    Toni Erdmann

    ★★★★★

    On second viewing it still works despite knowing the plot.

    Sufficient time had passed since the first viewing during LIFF30 that the minor details had been forgotten.

  • The Kingdom of Dreams and Madness

    The Kingdom of Dreams and Madness

    ★★★★½

    Finally managed to finish this great insight into the workings of Studio Ghibli as they wrapped up The Wind Rises. I now want to rewatch all of their films!