RSS feed for Damien
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
M

M

1931
×
★★★★★
Edit this entry  
16
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★
Edit this entry  
15
To Live and Die in L.A.

To Live and Die in L.A.

1985
×
★★★★
Edit this entry  
15
Anatomy of a Murder

Anatomy of a Murder

1959
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
10
L'Atalante

L'Atalante

1934
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Sunrise: A Song of Two Humans

Sunrise: A Song of Two Humans

1927
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Black Mirror: Arkangel

Black Mirror: Arkangel

2017
×
★★★
Edit this entry  
04
Mirrors

Mirrors

2008
×
★★★
Edit this entry  
01
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★★
Edit this entry  
01
Hounds of Love

Hounds of Love

2016
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★
Edit this entry  
31
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
30
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
27
A Star Is Born

A Star Is Born

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
26
A Star Is Born

A Star Is Born

1954
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★★★
Edit this entry  
25
Stagecoach

Stagecoach

1939
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Krampus

Krampus

2015
×
★★★
Edit this entry  
24
Bride of Chucky

Bride of Chucky

1998
×
★★★
Edit this entry  
23
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★½
Edit this entry  
23
A Star Is Born

A Star Is Born

1937
×
★★★½
Edit this entry  
15
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Edit this entry  
08
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★
Edit this entry  
04
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
03
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Chopping Mall

Chopping Mall

1986
×
★★
Edit this entry  
20
Hell on Earth: The Desecration & Resurrection of The Devils

Hell on Earth: The Desecration & Resurrection of The Devils

2002
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Devils

The Devils

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
11
The Babysitter

The Babysitter

2017
×
★★½
Edit this entry  
31
Fright Night Part 2

Fright Night Part 2

1988
×
★★½
Edit this entry  
31
Fright Night

Fright Night

1985
×
★★★★
Edit this entry  
27
Jigsaw

Jigsaw

2017
×
★★½
Edit this entry  
16
Poltergeist

Poltergeist

2015
×
★★★
Edit this entry  
15
Poltergeist II: The Other Side

Poltergeist II: The Other Side

1986
×
★★½
Edit this entry  
14
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Edit this entry  
27
mother!

mother!

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
20
mother!

mother!

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Blair Witch

Blair Witch

2016
×
★★½
Edit this entry  
17
It

It

2017
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Dinner

The Dinner

2017
×
★★★
Edit this entry  
30
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Banking on Bitcoin

Banking on Bitcoin

2016
×
★★★½
Edit this entry  
13
Handsome Devil

Handsome Devil

2016
×
★★½
Edit this entry  
03
Opera

Opera

1987
×
★★★★½
Edit this entry