2014

Damien Heath Damien Heath’s year in review

Damien’s highest rated films

  • Foxcatcher

    ★★★★★

  • Fruitvale Station

    ★★★★★

  • Interstellar

    ★★★★½

  • August: Osage County

    ★★★★½

  • Captain Phillips

    ★★★★½

  • Rush

    ★★★★½

  • The Babadook

    ★★★★½

  • Jules and Jim

    ★★★★½

  • Boyhood

    ★★★★

  • Animal Kingdom

    ★★★★

  • The Counselor

    ★★★★

  • The Karate Kid

    ★★★★

  • Persona

    ★★★★

  • Alone in the Dark

    ★★★★

  • The Stuff

    ★★★½

  • Philomena

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 67 Films watched
  • 5.6 Average per month
  • 1.3 Average per week

Milestones

First Film

You're Next

Jan 5

Last Film

Boyhood

Dec 30

Genres, Countries & Languages

Drama
33 films
Thriller
28 films
Horror
20 films
Comedy
16 films
Mystery
11 films
Action
11 films
Crime
10 films
Sci Fi
9 films
Romance
8 films
Adventure
7 films
USA
56 films
UK
9 films
Australia
4 films
Canada
4 films
India
3 films
Belgium
2 films
Germany
2 films
France
2 films
Sweden
2 films
Japan
2 films
English
66 films
German
6 films
Spanish
5 films
French
4 films
Japanese
2 films
Hindi
1 film
Swedish
1 film
Italian
1 film
Somali
1 film

Breakdown

2014 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 4 Added 34

Watchlist

Stars

Director

Crew

Damien’s most liked review

To the Wonder

★★

To The Wonder is at times incredibly boring and incredibly brilliant; unfortunately the former outweighs the latter and it's difficult to wade through endless scenes of waif-like Olga Kurylenko dancing around the living room draped in curtains while contemplating the importance of love versus the convenience of a green card.…

More reviews

Damien’s most liked list

Great Horror Films

Just an A-Z list of some amazing macabre theatre. Watch them all with the lights out and the sound up.

More lists

Highs and Lows

Highest Average

Persona
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Flight 7500
Average weighted rating:

2.0

Most Popular

Interstellar
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

The Frankenstein Theory
Average weighted rating:

2.2

Films watched in 2014

  • Boyhood
  • Foxcatcher
  • Night Moves
  • The Imitation Game
  • Interstellar
  • Animal Kingdom
  • Nightcrawler
  • Flight 7500
  • The Karate Kid, Part III
  • The Karate Kid, Part II
  • Chopping Mall
  • Willow Creek
  • The Town that Dreaded Sundown
  • The Town That Dreaded Sundown
  • The Karate Kid
  • Blended
  • Jules and Jim
  • The Spectacular Now
  • Shelter
  • Tammy
  • 22 Jump Street
  • Persona
  • A Walk Among the Tombstones
  • Annabelle
  • Chef
  • Coherence
  • Two-Minute Warning
  • The Car
  • Monster Brawl
  • The Hundred-Foot Journey
  • The Captive
  • Mr. Jones
  • The Sacrament
  • The Possession of Michael King
  • What We Do in the Shadows
  • Magic in the Moonlight
  • The Fourth Kind
  • Alien Abduction
  • To the Wonder
  • They Came Together
  • The Frankenstein Theory
  • Bad Words
  • Non-Stop
  • The Stuff
  • Alone in the Dark
  • Godzilla
  • The Babadook
  • Paranormal Activity: The Marked Ones
  • Enough Said
  • Neighbors
  • That Awkward Moment
  • The Amazing Spider-Man 2
  • RoboCop
  • The Counselor
  • All Is Lost
  • Rush
  • Closed Circuit
  • Captain Phillips
  • The Fifth Estate
  • Fruitvale Station
  • Filth
  • Wolf Creek 2
  • August: Osage County
  • Out of the Furnace
  • Philomena
  • Walking With Dinosaurs
  • You're Next

Highly rated films Damien missed

  • Over the Garden Wall
  • The Look of Silence
  • Mommy
  • The Grand Budapest Hotel
  • Black Mirror: White Christmas
  • The Salt of the Earth
  • Song of the Sea
  • Roger Waters: The Wall

World Map

Like what you see?

Stats are created for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more