2015

Damien Heath Damien Heath’s year in review

Damien’s highest rated films

  • The Revenant

    ★★★★★

  • An American Werewolf in London

    ★★★★★

  • The Witch

    ★★★★★

  • Monster

    ★★★★★

  • The Kids Are All Right

    ★★★★★

  • Bicycle Thieves

    ★★★★★

  • All About Eve

    ★★★★★

  • Whiplash

    ★★★★★

  • Birdman

    ★★★★★

  • Carol

    ★★★★½

  • The Lady from Shanghai

    ★★★★½

  • High Tension

    ★★★★½

  • Sexy Beast

    ★★★★½

  • The Imposter

    ★★★★½

  • It Follows

    ★★★★½

  • Re-Animator

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 94 Films watched
  • 7.8 Average per month
  • 1.8 Average per week

Milestones

First Film

Gone Girl

Jan 2

Most Watched

Jurassic World

3 times

Kung Fury

twice

Exists

twice

Last Film

Goosebumps

Dec 28

Genres, Countries & Languages

Horror
40 films
Thriller
40 films
Drama
36 films
Comedy
18 films
Mystery
16 films
Action
16 films
Adventure
13 films
Sci Fi
12 films
Crime
11 films
Fantasy
5 films
USA
76 films
UK
15 films
Canada
10 films
France
6 films
Australia
6 films
Japan
3 films
Sweden
3 films
Spain
2 films
Italy
2 films
Netherlands
2 films
English
91 films
French
5 films
German
5 films
Italian
4 films
Spanish
3 films
Cantonese
2 films
Swedish
2 films
Dutch
1 film
Chinese
1 film
Portuguese
1 film

Breakdown

2015 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 2 Added 29

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Damien’s most liked list

My Top Films

An evolving list of the films that I consider to be the best (with, of course, a healthy amount of bias).

More lists

Highs and Lows

Highest Average

Whiplash
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Paul Blart: Mall Cop 2
Average weighted rating:

1.6

Most Popular

Mad Max: Fury Road
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

The Gypsy Moths
Average weighted rating:

3.1

Films watched in 2015

  • Goosebumps
  • The Revenant
  • Paul Blart: Mall Cop 2
  • Creed
  • Dracula: Prince of Darkness
  • The Willies
  • Batman Forever
  • Office Space
  • Cat's Eye
  • An American Werewolf in London
  • Razorback
  • The Witch
  • Kung Fury
  • Carol
  • Big Trouble in Little China
  • The Collector
  • The Tunnel
  • The Curse
  • The Visit
  • The Martian
  • 22 Jump Street
  • Red State
  • Everest
  • Jurassic World
  • Kung Fury
  • The Final Destination
  • Final Destination 3
  • A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors
  • The Gift
  • The Gypsy Moths
  • The Karate Kid
  • Cop Car
  • The Lady from Shanghai
  • The Killing of a Chinese Bookie
  • Sorcerer
  • Monsieur Verdoux
  • High Tension
  • Jason X
  • Insidious: Chapter 3
  • Trilogy of Terror
  • Terminator Genisys
  • Monster
  • Jurassic World
  • Mad Max: Fury Road
  • Deception
  • Scream 4
  • Jurassic World
  • The Atticus Institute
  • Tom at the Farm
  • Sexy Beast
  • In Fear
  • Exists
  • The Reef
  • Poltergeist
  • Boys
  • Little Accidents
  • Fed Up
  • Unfriended
  • Wild
  • The Imposter
  • Wake in Fright
  • Blackfish
  • It Follows
  • Get Hard
  • Re-Animator
  • Cyberbully
  • The Kids Are All Right
  • Evil Dead
  • Supremacy
  • Before I Go to Sleep
  • Prometheus
  • Backcountry
  • Clown
  • Hatchet
  • The Gate
  • Into the Grizzly Maze
  • Ouija
  • Big Driver
  • Exists
  • Silent Hill
  • Trick 'r Treat
  • Bicycle Thieves
  • All About Eve
  • Margot at the Wedding
  • Still Alice
  • The Prowler
  • Black Dog
  • Whiplash
  • Open Windows
  • Tusk
  • Birdman
  • The Babadook
  • Under the Skin
  • Gone Girl

Highly rated films Damien missed

  • John Mulaney: The Comeback Kid
  • Room
  • The Second Mother
  • This Is England '90
  • Embrace of the Serpent
  • Inside Out
  • Mustang
  • Spotlight

World Map

Like what you see?

Stats are created for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more