2016

Damien Heath Damien Heath’s year in review

Damien’s highest rated films

  • GoodFellas

    ★★★★★

  • An American Werewolf in London

    ★★★★★

  • The Night Of

    ★★★★★

  • The Thing

    ★★★★★

  • Kramer vs. Kramer

    ★★★★★

  • The 400 Blows

    ★★★★★

  • The Godfather: Part II

    ★★★★★

  • The Godfather

    ★★★★★

  • Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

    ★★★★★

  • The French Connection

    ★★★★½

  • Casino

    ★★★★½

  • Fearless

    ★★★★½

  • Silver Linings Playbook

    ★★★★½

  • Don't Look Now

    ★★★★½

  • Best of Enemies

    ★★★★½

  • Silkwood

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 88 Films watched
  • 7.3 Average per month
  • 1.7 Average per week

Milestones

First Film

The Big Short

Jan 1

Last Film

Thief

Dec 26

Genres, Countries & Languages

Drama
32 films
Thriller
31 films
Horror
29 films
Crime
18 films
Comedy
18 films
Documentary
11 films
Action
10 films
Mystery
10 films
Sci Fi
8 films
Adventure
7 films
USA
74 films
Canada
9 films
UK
8 films
France
4 films
Australia
2 films
India
2 films
China
2 films
Japan
2 films
Italy
2 films
Denmark
1 film
English
87 films
French
6 films
Spanish
5 films
German
5 films
Italian
5 films
Latin
2 films
Czech
1 film
Japanese
1 film
Norwegian
1 film
Portuguese
1 film

Breakdown

2016 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 1 Added 4

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Highs and Lows

Highest Average

The Godfather
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Jaws: The Revenge
Average weighted rating:

1.5

Most Popular

Deadpool
Average weighted rating:

3.7

Most Obscure

A Billion Lives

Films watched in 2016

  • Thief
  • The French Connection
  • Hellraiser
  • The BFG
  • Sausage Party
  • Dolores Claiborne
  • Point Break
  • Bringing Down the House
  • Freddy vs. Jason
  • A Nightmare on Elm Street
  • Casino
  • GoodFellas
  • Single White Female
  • Bully
  • Henry Gamble's Birthday Party
  • 31
  • The Cabin in the Woods
  • Amanda Knox
  • A Billion Lives
  • Critters
  • Don't Breathe
  • An American Werewolf in London
  • Patrick
  • The Burning
  • Gremlins
  • XOXO
  • Ghost Team
  • All Things Must Pass
  • Fearless
  • David Brent: Life on the Road
  • The Night Of
  • Summer Vacation
  • American Heist
  • Looking: The Movie
  • Silver Linings Playbook
  • Poltergeist II: The Other Side
  • Don't Look Now
  • The Thing
  • Tourist Trap
  • Knock Knock
  • Jaws: The Revenge
  • The Conjuring 2
  • The Resurrection of Jake the Snake
  • Night of the Living Dead
  • Now You See Me 2
  • Sinister 2
  • Krampus
  • Horns
  • Best of Enemies
  • The Invitation
  • The Mothman Prophecies
  • Rabid
  • Midnight Special
  • Hush
  • Truth
  • The Boss
  • A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors
  • Here Comes the Boom
  • Tusk
  • Deadpool
  • The Happening
  • Blow Out
  • The Final Countdown
  • For Grace
  • Poltergeist
  • 1408
  • 10 Cloverfield Lane
  • While We're Young
  • Reversal of Fortune
  • Gorillas in the Mist
  • Silkwood
  • Kramer vs. Kramer
  • WarGames
  • The 400 Blows
  • The Godfather: Part II
  • The Godfather
  • Thought Crimes
  • Zoo
  • Pin
  • Making a Murderer
  • Witness for the Prosecution
  • The Silent Partner
  • The Naked City
  • The Legacy of Dear Zachary: A Journey to Change the Law
  • Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father
  • Nighthawks
  • Easy Rider
  • The Big Short

Highly rated films Damien missed

  • Black Mirror: San Junipero
  • The Handmaiden
  • Lemonade
  • Your Name.
  • One More Time with Feeling
  • Bo Burnham: Make Happy
  • 13th
  • Martírio

World Map

Like what you see?

Stats are created for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more