2017

Damien Heath Damien Heath’s year in review

Damien’s highest rated films

  • Call Me by Your Name

    ★★★★★

  • The Third Man

    ★★★★★

  • Badlands

    ★★★★★

  • The Conversation

    ★★★★★

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★★

  • The Devils

    ★★★★★

  • mother!

    ★★★★★

  • Suspiria

    ★★★★★

  • Moonlight

    ★★★★★

  • Key Largo

    ★★★★★

  • Rear Window

    ★★★★★

  • Hannah and Her Sisters

    ★★★★★

  • Nosferatu

    ★★★★★

  • The Silence of the Lambs

    ★★★★★

  • A Star Is Born

    ★★★★½

  • Stagecoach

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 90 Films watched
  • 7.5 Average per month
  • 1.7 Average per week

Milestones

First Film

The Autopsy of Jane Doe

Jan 6

Most Watched

mother!

twice

Mad Max: Fury Road

twice

Last Film

The Shape of Water

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
40 films
Horror
36 films
Thriller
35 films
Mystery
19 films
Crime
15 films
Sci Fi
10 films
Comedy
9 films
Documentary
8 films
Romance
8 films
Adventure
6 films
USA
75 films
UK
14 films
Italy
6 films
Canada
4 films
France
3 films
Australia
2 films
Germany
2 films
Ireland
2 films
Belgium
2 films
Mexico
1 film
English
88 films
Russian
6 films
French
6 films
Italian
4 films
German
2 films
Cantonese
2 films
Chinese
2 films
Latin
2 films
Dutch
1 film
Japanese
1 film

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 1 Added 0

Watchlist

Stars

Directors

Highs and Lows

Highest Average

Big Little Lies
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Poltergeist
Average weighted rating:

2.1

Most Popular

Mad Max: Fury Road
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

4'33

Films watched in 2017

  • The Shape of Water
  • Call Me by Your Name
  • The Third Man
  • Badlands
  • A Star Is Born
  • A Star Is Born
  • The Conversation
  • Blow-Up
  • Stagecoach
  • Krampus
  • Bride of Chucky
  • Home Alone 2: Lost in New York
  • A Star Is Born
  • Home Alone
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • A Clockwork Orange
  • 2001: A Space Odyssey
  • Chopping Mall
  • Hell on Earth: The Desecration & Resurrection of The Devils
  • The Devils
  • The Babysitter
  • Fright Night Part 2
  • Fright Night
  • Jigsaw
  • Poltergeist
  • Poltergeist II: The Other Side
  • Poltergeist
  • The Killing of a Sacred Deer
  • mother!
  • mother!
  • Blair Witch
  • It
  • The Dinner
  • Mad Max: Fury Road
  • Mad Max: Fury Road
  • Banking on Bitcoin
  • Handsome Devil
  • Opera
  • Suspiria
  • Take Me
  • Kidnap
  • It Comes at Night
  • Life
  • Red Lights
  • The Seven Five
  • Moonlight
  • Children of the Corn
  • Ex Machina
  • 4'33
  • Key Largo
  • Final Destination 5
  • The Final Destination
  • Final Destination 3
  • Final Destination 2
  • Final Destination
  • Arrival
  • Unbreakable
  • Pet Fooled
  • Casting JonBenet
  • Minimalism: A Documentary About the Important Things
  • Lights Out
  • Get Out
  • Strike a Pose
  • What Ever Happened to Baby Jane?
  • Big Little Lies
  • Beauty and the Beast
  • Rear Window
  • To Catch a Thief
  • The Mist
  • Dial M for Murder
  • Con Air
  • Hannah and Her Sisters
  • King Cobra
  • Heartbeats
  • Nosferatu
  • Fences
  • Black Sunday
  • Trumped: Inside the Greatest Political Upset of All Time
  • Green Room
  • Miss Sloane
  • Waffle Street
  • Amityville II: The Possession
  • Split
  • The Wrestler
  • The Silence of the Lambs
  • Goat
  • Patriots Day
  • I, Daniel Blake
  • Nocturnal Animals
  • The Autopsy of Jane Doe

Highly rated films Damien missed

  • Nathan for You: Finding Frances
  • Phantom Thread
  • Lady Bird
  • Coco
  • Blade Runner 2049
  • Paddington 2
  • The Florida Project
  • LA 92

World Map

Like what you see?

Stats are created for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more