Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Twister

Twister

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
A Glitch in the Matrix

A Glitch in the Matrix

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
The Empty Man

The Empty Man

2020
×
★★★
Edit this entry  
07
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Hitcher

The Hitcher

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
In Over My Head

In Over My Head

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Murders at Starved Rock

The Murders at Starved Rock

2021
×
★★½
Edit this entry  
31
New Year's Eve

New Year's Eve

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Witness

Witness

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
The Emperor's New Groove

The Emperor's New Groove

2000
×
★★★½
Edit this entry  
25
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Everything Is Terrible! Holiday Special

Everything Is Terrible! Holiday Special

2012
×
★★★½
Edit this entry  
24
Christmas Evil

Christmas Evil

1980
×
★★★
Edit this entry  
23
Surviving Christmas

Surviving Christmas

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
I'll Be Homeless for Christmas

I'll Be Homeless for Christmas

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Soul

Soul

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
A Holiday Boyfriend

A Holiday Boyfriend

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
C.H.U.D.

C.H.U.D.

1984
×
★★★½
Edit this entry  
03
Christine

Christine

1983
×
★★★
Edit this entry  
27
Who Framed Roger Rabbit

Who Framed Roger Rabbit

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Jagged

Jagged

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Not Another Teen Movie

Not Another Teen Movie

2001
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
A Strange Brand of Happy

A Strange Brand of Happy

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★★
Edit this entry  
13
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Festival Express

Festival Express

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Go

Go

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Village

The Village

2004
×
★★½
Edit this entry  
04
The Day After Tomorrow

The Day After Tomorrow

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Texas Chainsaw Massacre 2

The Texas Chainsaw Massacre 2

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
I Know What You Did Last Summer

I Know What You Did Last Summer

1997
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
CreepTales

CreepTales

1989
×
★★½
Edit this entry  
10
Super Dark Times

Super Dark Times

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Many Saints of Newark

The Many Saints of Newark

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Willies

The Willies

1990
×
★★★½
Edit this entry  
01
Possum

Possum

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Invisible Enemies

Invisible Enemies

1997
×
★★★½
Edit this entry  
26
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Hiding Out

Hiding Out

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Dirty Work

Dirty Work

1998
×
Read the review Edit this entry  
12
Magic Mike XXL

Magic Mike XXL

2015
×
★★★★
Edit this entry