• 2 to Tangle

    2 to Tangle

    ★★★★

    I’m sorry, I’ll never not be charmed by people in the suburbs making a very long movie. This is evil but I love it.

  • Eyes Wide Shut

    Eyes Wide Shut

    ★★★★

    my first woody allen film!!!

  • We're All Going to the World's Fair

    We're All Going to the World's Fair

    ★★★½

    Twenty minutes in I was ready to declare Jane Schoenbrun incapable of good-boring but then she showed a guy microwaving milk for 11 seconds.

  • Persona

    Persona

    ★★★½

    I enjoyed this as much as Premium Rush (2012).

  • My Cousin Vinny

    My Cousin Vinny

    ★★★½

    This is good because the editor included the scene where Joe Pesci gets woken up by an owl and yells “what the fuck is that?” despite knowing the profanity would bump the film from PG-13 to R and lose the studio 100 billion dollars. Shoutout that editor.

  • The Card Counter

    The Card Counter

    I've been in a creative rut lately, feeling like everything I do is just a version of something I've done before, and that everything I've done before is just a version of luck. Paul Schrader "stumbled on" the concepts of guilt and loneliness with Taxi Driver and has been running with them pretty consistently ever since.

    Maybe it takes a lifetime say what you're trying to say. And maybe that's OK :-)


    “Making websites is like making movies”

  • Wall Street

    Wall Street

    ★★★

    You could make a million dollars in 1987 by saying "Sun Tzu" to the right guy.

  • The Muppets Take Manhattan

    The Muppets Take Manhattan

    I expected big stuff from "The Muppets Take Manhattan" but this is oddly — and wonderfully — low stakes. The outcome never in doubt, we're free to just hang with Kermit and not think about it too much. Nice!

  • Six: The Mark Unleashed

    Six: The Mark Unleashed

    ★★

    BIBLE STUDY, STAY AWAY. But watch the trailer.

  • Rounders

    Rounders

    ★★

    I was confused whether the final boss was trying to goad Matt Damon but then the Matt Damon narrator voice came on and said “he’s trying to goad me” which made me not confused. The voiceover helped me understand.

  • Twister

    Twister

    ★★

    F-3, F-4, F-5. What’s the difference? How loud Helen Hunt yells “we got debris”?

  • A Glitch in the Matrix

    A Glitch in the Matrix

    ★★

    When it's not middle-aged guys sharing theories about how the world revolves around them, it's mentally disturbed guys telling stories about how they killed their parents. The graphics are nice to look at, but honestly so is a tree stump.