Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
Jeff Lambert

Jeff Lambert

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for Jeff
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Jeff’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Hereditary

    Hereditary 2018

    ★★★ Watched by Jeff Lambert 09 Jun 2018

    I pretty much agree with Mike https://boxd.it/sUz4L.

    That said, sometimes a movie comes at just the right time. Impending fatherhood seems fine. Just fine.

  • Goodbye Christopher Robin

    Goodbye Christopher Robin 2017

    ★★½ Watched by Jeff Lambert 20 May 2018

    A reminder that FINDING NEVERLAND is a gem.

  • Avengers: Infinity War

    Avengers: Infinity War 2018

    ★★★★½ Added by Jeff Lambert

    It's a really exciting time to be someone who loves boundary pushing pop art cinema. I'm glad to be living through this and might just have a kid so that it can share in the greatness that looks to lie ahead.

    On a side note, I rode Guardians of the Galaxy: Mission Breakout! last week and it was joyous, the most *fun* short form screening/theatrical experience I've had in years (not including "Lamfanti Presents" programming).

  • Ready Player One

    Ready Player One 2018

    ★★★★ Watched by Jeff Lambert 31 Mar 2018

    Incredibly moving late-period auteur stuff going on here--Spielberg reckoning with life and legacy.

    70mm print looked fab and the analog snap of changeover marks brought this movie together in a lovely way.

  • Annihilation

    Annihilation 2018

    ★★★★ Watched by Jeff Lambert 23 Feb 2018 1

    Enjoyed this and it got me pretty excited for more Marvel crossovers. Seeing Jane Foster (Natalie Portman) alongside Wong (Benedict Wong) and Valkyrie (Tessa Thompson) on screen gave me hope that someday Poe Dameron and Daisy Domergue might find their way into the Marvel Cinematic Universe (yes, I know Oscar Isaac was in an X Man movie but that does not count).

    Also, as someone who read the novel, I was completely down with this as an adaptation. Hope the other books in trilogy get as good of a treatment.

  • Kingsman: The Golden Circle

    Kingsman: The Golden Circle 2017

    ★★★ Watched by Jeff Lambert 07 Oct 2017

    Imagine being made "angry" by this goofy lark. Sure it's too long, but come on.

  • The Book of Henry

    The Book of Henry 2017

    ★★★★ Added by Jeff Lambert

    Sad to learn that Colin Trevorrow is off the Star Wars pic since BOOK OF HENRY has been one of the great enjoyable surprises of the year so far. That said, I hope he gets to do more personal projects like HENRY rather than cookie cutter blockbusters (don't get me wrong, I love cookies!)

  • The Book of Henry

    The Book of Henry 2017

    ★★★★ Watched by Jeff Lambert 25 Jun 2017 2

    This grade is probably low and will likely go up.

  • Kong: Skull Island

    Kong: Skull Island 2017

    ★★★ Watched by Jeff Lambert 11 Mar 2017

    Look this is really a 2-star type movie but John C. Reilly earns a full extra star for this thing.

  • Beauty and the Beast

    Beauty and the Beast 1991

    ★★★★ Rewatched by Jeff Lambert 21 Feb 2017

    A tale as old as time.

  • Split

    Split 2016

    ★★★½ Watched by Jeff Lambert 18 Feb 2017

    Dat ending!

  • Moonlight

    Moonlight 2016

    ★★★ Watched by Jeff Lambert 25 Oct 2016

    A24

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro