Jeff has logged 77 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★
Edit this entry  
28
Her

Her

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Red Notice

Red Notice

2021
×
★★
Edit this entry  
16
Beginners

Beginners

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
16
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★
Edit this entry  
13
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
12
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★½
Edit this entry  
10
Troy

Troy

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Onward

Onward

2020
×
★★½
Edit this entry  
08
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★½
Edit this entry  
07
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Army of Thieves

Army of Thieves

2021
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Nun

The Nun

2018
×
Edit this entry  
01
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Sinister

Sinister

2012
×
★★
Edit this entry  
21
Titane

Titane

2021
×
★★★½
Edit this entry  
20
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Mommy

Mommy

2014
×
★★★½
Edit this entry  
16
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★½
Edit this entry  
12
Free Guy

Free Guy

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Edit this entry  
10
Tenet

Tenet

2020
×
★★½
Edit this entry  
09
The Guilty

The Guilty

2021
×
★★
Edit this entry  
08
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★½
Edit this entry  
01
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★
Edit this entry  
18
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Schumacher

Schumacher

2021
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Voyeurs

The Voyeurs

2021
×
★½
Edit this entry  
14
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★★
Edit this entry  
12
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★
Edit this entry  
12
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★
Edit this entry  
04
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★
Edit this entry  
28
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★½
Edit this entry  
21
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★★★
Edit this entry  
20
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★
Edit this entry  
14
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★
Edit this entry  
09
DARLING in the FRANXX

DARLING in the FRANXX

2018
×
★★★
Edit this entry  
08
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Thor: The Dark World

Thor: The Dark World

2013
×
★★
Edit this entry