Sort by

Jeff has logged 42 entries for films during February 2023.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The Darktown Revue

The Darktown Revue

1931
×
Edit this entry  
26
McCabe & Mrs. Miller

McCabe & Mrs. Miller

1971
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
People on Sunday

People on Sunday

1930
×
Read the review Edit this entry  
25
Seance on a Wet Afternoon

Seance on a Wet Afternoon

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Joy Street

Joy Street

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Rabid Dogs

Rabid Dogs

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Lone Wolf and Cub: Baby Cart to Hades

Lone Wolf and Cub: Baby Cart to Hades

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Back to the Wall

Back to the Wall

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Minnesota Clay

Minnesota Clay

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Frozen North

The Frozen North

1922
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Hard Luck

Hard Luck

1921
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Never Weaken

Never Weaken

1921
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
My Year of Dicks

My Year of Dicks

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The House Is Black

The House Is Black

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
80 for Brady

80 for Brady

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Lone Wolf and Cub: Baby Cart at the River Styx

Lone Wolf and Cub: Baby Cart at the River Styx

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Parallel Mothers

Parallel Mothers

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
We're No Angels

We're No Angels

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Lorna's Silence

Lorna's Silence

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Lone Wolf and Cub: Sword of Vengeance

Lone Wolf and Cub: Sword of Vengeance

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Black Sabbath

Black Sabbath

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Jefferson Circus Songs

Jefferson Circus Songs

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Crocus

Crocus

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Kill, Baby... Kill!

Kill, Baby... Kill!

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Inferno

Inferno

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
To Be Twenty

To Be Twenty

1978
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Lipstick

Lipstick

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Suspect

The Suspect

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Crack House

Crack House

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Lady in the Car with Glasses and a Gun

The Lady in the Car with Glasses and a Gun

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Naked Violence

Naked Violence

1969
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Asparagus

Asparagus

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Piranha

Piranha

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Coma

Coma

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
Read the review Edit this entry  
03
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Mandingo

Mandingo

1975
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
X: The Man with the X-Ray Eyes

X: The Man with the X-Ray Eyes

1963
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Trackdown

Trackdown

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Battered Bastards of Baseball

The Battered Bastards of Baseball

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Love Affair, or the Case of the Missing Switchboard Operator

Love Affair, or the Case of the Missing Switchboard Operator

1967
×
★★★½
Edit this entry