Jeff has logged 110 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
Eating Raoul

Eating Raoul

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
California Split

California Split

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Dirt

The Dirt

2019
×
★★
Edit this entry  
13
The Little Rascals

The Little Rascals

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Mean Creek

Mean Creek

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
8:46

8:46

2020
×
Edit this entry  
03
Everybody Wants Some!!

Everybody Wants Some!!

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Spellbound

Spellbound

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Swingers

Swingers

1996
×
★★★½
Edit this entry  
30
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
Edit this entry  
30
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
Read the review Edit this entry  
30
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Scum

Scum

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Making Dazed

Making Dazed

2005
×
Read the review Edit this entry  
18
Midnight Run

Midnight Run

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
48 Hrs.

48 Hrs.

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Daddy Day Care

Daddy Day Care

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Much Ado About Nothing

Much Ado About Nothing

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Carnage

Carnage

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
It

It

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Breaking Away

Breaking Away

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Last Picture Show

The Last Picture Show

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Black Dynamite

Black Dynamite

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Father

The Father

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
B. O. B.

B. O. B.

2021
×
Read the review Edit this entry  
07
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
This Is Spinal Tap

This Is Spinal Tap

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Fear and Loathing in Las Vegas

Fear and Loathing in Las Vegas

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Amy

Amy

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
A Face in the Crowd

A Face in the Crowd

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Nobody

Nobody

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Bad Lieutenant

Bad Lieutenant

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dancer in the Dark

Dancer in the Dark

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Untouchables

The Untouchables

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry