RSS feed for JeffreyWest

JeffreyWest has logged 38 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Aloft

Aloft

2014
×
★★★★
Edit this entry  
05
Mommy

Mommy

2014
×
★★★½
Edit this entry  
04
Fast & Furious 6

Fast & Furious 6

2013
×
Edit this entry  
04
Fast Five

Fast Five

2011
×
Edit this entry  
29
Going Clear: Scientology and the Prison of Belief

Going Clear: Scientology and the Prison of Belief

2015
×
★★★★
Edit this entry  
21
What We Did on Our Holiday

What We Did on Our Holiday

2014
×
★★★
Edit this entry  
21
The Last Five Years

The Last Five Years

2014
×
★★★½
Edit this entry  
20
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Point and Shoot

Point and Shoot

2014
×
★★★½
Edit this entry  
07
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Jurassic Park III

Jurassic Park III

2001
×
Edit this entry  
24
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★★
Edit this entry  
21
The DUFF

The DUFF

2015
×
★★★★
Edit this entry  
20
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
Edit this entry  
19
Frank

Frank

2014
×
Edit this entry  
19
Appropriate Behavior

Appropriate Behavior

2014
×
★★★★
Edit this entry  
19
Crisis Hotline: Veterans Press 1

Crisis Hotline: Veterans Press 1

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Wild

Wild

2014
×
★★★½
Edit this entry  
18
Wetlands

Wetlands

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Thin Blue Line

The Thin Blue Line

1988
×
★★★★
Edit this entry  
17
We Are the Best!

We Are the Best!

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Leviathan

Leviathan

2014
×
★★★½
Edit this entry  
17
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Living on One Dollar

Living on One Dollar

2013
×
★★★½
Edit this entry  
11
Hector and the Search for Happiness

Hector and the Search for Happiness

2014
×
★★★½
Edit this entry  
10
Wet Hot American Summer

Wet Hot American Summer

2001
×
★★★½
Edit this entry  
09
My Country, My Country

My Country, My Country

2006
×
★★★½
Edit this entry  
09
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★★★
Edit this entry  
09
Citizenfour

Citizenfour

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Into the Woods

Into the Woods

2014
×
★★★½
Edit this entry  
06
Love Is Strange

Love Is Strange

2014
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Virunga

Virunga

2014
×
★★★★
Edit this entry  
04
Ida

Ida

2013
×
★★★★
Edit this entry  
03
Foxcatcher

Foxcatcher

2014
×
★★★
Edit this entry  
03
Selma

Selma

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
02
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★
Edit this entry  
02
Taken 2

Taken 2

2012
×
★★½
Edit this entry