2015

Jeff Youngstrom Jeff Youngstrom’s year in review

Jeff’s highest rated films

  • Spy

    ★★★★★

  • Elf

    ★★★★★

  • The Fifth Element

    ★★★★★

  • The Martian

    ★★★★★

  • The Boxtrolls

    ★★★★★

  • Boogie Nights

    ★★★★★

  • Love & Mercy

    ★★★★½

  • Ex Machina

    ★★★★½

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★½

  • Mental

    ★★★★½

  • Inside Out

    ★★★★½

  • Boyhood

    ★★★★½

  • Tim's Vermeer

    ★★★★½

  • Fay Grim

    ★★★★½

  • Selma

    ★★★★½

  • Wild

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 86 Films watched
  • 7.2 Average per month
  • 1.7 Average per week

Milestones

First Film

Wild

Jan 7

Most Watched

Spy

twice

Last Film

Love Serenade

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Comedy
45 films
Drama
42 films
Romance
18 films
Action
15 films
Adventure
14 films
Sci Fi
13 films
Fantasy
11 films
Family
10 films
Animation
8 films
Thriller
7 films
USA
70 films
UK
13 films
France
7 films
Canada
4 films
Ireland
4 films
Australia
3 films
Japan
3 films
Belgium
2 films
Germany
2 films
Luxembourg
2 films
English
84 films
French
9 films
German
6 films
Italian
5 films
Spanish
4 films
Latin
2 films
Portuguese
2 films
Japanese
1 film
Cantonese
1 film

Breakdown

2015 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 10 Added 34

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Highs and Lows

Highest Average

Star Wars
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Girl Most Likely
Average weighted rating:

2.5

Most Popular

Mad Max: Fury Road
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

Sin Takes a Holiday
Average weighted rating:

3.1

Films watched in 2015

  • Love Serenade
  • True Stories
  • Lola Versus
  • Inside Llewyn Davis
  • Star Wars
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Spy
  • Elf
  • Santa Claus Is Comin' to Town
  • Rudolph, the Red-Nosed Reindeer
  • The Ref
  • Ruby Sparks
  • Love Actually
  • Captain America: The Winter Soldier
  • Magic Mike XXL
  • What We Do in the Shadows
  • The Tao of Steve
  • Ender's Game
  • The Fifth Element
  • People, Places, Things
  • Pitch Perfect 2
  • What If
  • Repo! The Genetic Opera
  • The Incredible Hulk
  • The Martian
  • Touchy Feely
  • Love & Mercy
  • Grandma
  • St. Vincent
  • Learning to Drive
  • The Man from U.N.C.L.E.
  • A Little Princess
  • Wet Hot American Summer
  • Rudderless
  • Electrick Children
  • The Skeleton Twins
  • Humpday
  • Ex Machina
  • Laggies
  • Sin Takes a Holiday
  • The Tale of the Princess Kaguya
  • Mad Max: Fury Road
  • Nightcrawler
  • Song of the Sea
  • Men, Women & Children
  • Ant-Man
  • Date Night
  • American Psycho
  • Big Hero 6
  • Mental
  • Girl Most Likely
  • Words and Pictures
  • Spy
  • Inside Out
  • How to Train Your Dragon 2
  • Life Partners
  • The Boxtrolls
  • Avengers: Age of Ultron
  • Stripped
  • Archipelago
  • Her
  • They Came Together
  • The Theory of Everything
  • Wanderlust
  • Hitchcock
  • Boyhood
  • Tim's Vermeer
  • Jodorowsky's Dune
  • This Is Where I Leave You
  • Boogie Nights
  • Two Days, One Night
  • Stuck in Love
  • Enough Said
  • Indie Game: The Movie
  • Frank
  • Fay Grim
  • Match Point
  • The Two Faces of January
  • In a World...
  • Henry Fool
  • The Art of the Steal
  • Selma
  • Brideshead Revisited
  • Maleficent
  • A Long Way Down
  • Wild

Highly rated films Jeff missed

  • John Mulaney: The Comeback Kid
  • The Second Mother
  • Room
  • This Is England '90
  • Embrace of the Serpent
  • Mustang
  • Son of Saul
  • Bitter Lake

World Map

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more