Sort by

jessica has logged 25 entries for films during March 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Wadjda

Wadjda

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Red Nose Day Actually

Red Nose Day Actually

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Crucible

The Crucible

1996
×
Read the review Edit this entry  
21
Kabhi Khushi Kabhie Gham

Kabhi Khushi Kabhie Gham

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Accidental Courtesy: Daryl Davis, Race & America

Accidental Courtesy: Daryl Davis, Race & America

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Jungle Book

The Jungle Book

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
16
The Treasure of the Sierra Madre

The Treasure of the Sierra Madre

1948
×
★½
Edit this entry  
16
Pride and Prejudice

Pride and Prejudice

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Dil Se..

Dil Se..

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
13
The Consequences of Feminism

The Consequences of Feminism

1906
×
Edit this entry  
13
The Cabbage-Patch Fairy

The Cabbage-Patch Fairy

1896
×
Edit this entry  
13
Women Reply

Women Reply

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Tangled: Before Ever After

Tangled: Before Ever After

2017
×
Edit this entry  
11
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Coherence

Coherence

2013
×
★★★★
Edit this entry  
09
Kong: Skull Island

Kong: Skull Island

2017
×
★★★★
Edit this entry  
07
Butter Lamp

Butter Lamp

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
07
One Sings, the Other Doesn't

One Sings, the Other Doesn't

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
04
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Hunger

Hunger

2008
×
★★★½
Edit this entry