• Licorice Pizza

    ★★

  • The Tragedy of Macbeth

    ★★★★½

  • Spencer

    ★★★★½

  • The Lost Daughter

    ★★★★½

  • The Power of the Dog

    ★★★★½

  • The Green Knight

    ★★★½

  • The French Dispatch

    ★★★★½

  • Fear Street: 1978

    ★★½

  • Black Widow

    ★★

  • Fear Street: 1994

    ★★

  • Luca

    ★★★★

  • Bo Burnham: Inside

    ★★★½

  • Godzilla vs. Kong

    ★½

  • Wheel of Fortune and Fantasy

    ★★★★

  • Raya and the Last Dragon

    ★★★

  • Together Together

    ★★★½

  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

    ★★★★★

  • Let Them All Talk

    ★★★

  • Euphoria: Trouble Don't Last Always

    ★★★★★

  • Happiest Season

    ★★

  • This Is Paris

    ★★★

  • Wolfwalkers

    ★★★★

  • Another Round

    ★★★★

  • I Care a Lot

    ★★★

  • Ammonite

    ★★½

  • Nomadland

    ★★★★

  • Mainstream

    ★★

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★

  • Phineas and Ferb: The Movie: Candace Against the Universe

    ★★★½

  • Chemical Hearts

    ½

  • After We Collided

    ½

  • An American Pickle

    ★★½

  • Point and Line to Plane

    ★★★★½

  • Dating Amber

    ★★★

  • The Lovebirds

    ★★

  • Scoob!

  • The Half of It

    ★★★½

  • Shiva Baby

    ★★★★

  • Emma.

    ★★★★

  • Disclosure

    ★★★★

  • Horse Girl

    ★½

  • Palm Springs

    ★★★

  • Spaceship Earth

    ★★★

  • Promising Young Woman

    ★½

  • Shirley

    ★★★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★

  • Zola

    ★★★½

  • Never Rarely Sometimes Always

    ★★★★½

  • Black Bear

    ★★★★

  • Kajillionaire

    ★★★★

  • John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

    ★★★★

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★½

  • Cats

    ½

  • Little Women

    ★★★★★

  • 1917

    ★★★★★

  • Frozen II

    ★½

  • Let It Snow

    ★★½

  • Labyrinth of Cinema

    ★½

  • Tall Girl

    ½

  • National Theatre Live: Fleabag

    ★★★★★

  • Thirsty

    ★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★★★

  • Knives Out

    ★★★★

  • Hustlers

    ★★★½

  • Babyteeth

    ★★★½

  • The Assistant

    ★★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★

  • Nimic

    ★★★½

  • Weathering with You

    ★★★

  • Spider-Man: Far From Home

    ★★★½

  • Straight Up

    ★★½

  • Midsommar

    ★★★★