Juju has logged 344 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Beaches of Agnès

The Beaches of Agnès

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Kill Your Darlings

Kill Your Darlings

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Tomboy

Tomboy

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Thelma

Thelma

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Stranger by the Lake

Stranger by the Lake

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Emma

Emma

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Chronicle of a Summer

Chronicle of a Summer

1961
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Waltz with Bashir

Waltz with Bashir

2008
×
★★★★
Edit this entry  
04
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
An Education

An Education

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Millennium Mambo

Millennium Mambo

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Gleaners and I

The Gleaners and I

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Way He Looks

The Way He Looks

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Jabberwocky

Jabberwocky

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Paprika

Paprika

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Tangled

Tangled

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
High School Musical 3: Senior Year

High School Musical 3: Senior Year

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
High School Musical 2

High School Musical 2

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
High School Musical

High School Musical

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Jawbreaker

Jawbreaker

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Girlhood

Girlhood

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Matilda

Matilda

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Revolver

Revolver

1993
×
★★★★
Edit this entry