Joachim has logged 456 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Tomboy

Tomboy

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Frost/Nixon

Frost/Nixon

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Killer Joe

Killer Joe

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Friday the 13th Part VI: Jason Lives

Friday the 13th Part VI: Jason Lives

1986
×
★★
Edit this entry  
28
The House on Sorority Row

The House on Sorority Row

1982
×
★★★
Edit this entry  
28
Splatter University

Splatter University

1984
×
Edit this entry  
27
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Four Lions

Four Lions

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Aeronauts

The Aeronauts

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Freshman

The Freshman

1990
×
★★★
Edit this entry  
21
Burning

Burning

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Halloween: The Curse of Michael Myers

Halloween: The Curse of Michael Myers

1995
×
★½
Edit this entry  
19
Halloween: Resurrection

Halloween: Resurrection

2002
×
★★
Edit this entry  
19
The Lego Movie 2: The Second Part

The Lego Movie 2: The Second Part

2019
×
★★★½
Edit this entry  
18
Laura

Laura

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Stranger

The Stranger

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Iron Fists and Kung Fu Kicks

Iron Fists and Kung Fu Kicks

2019
×
★★★½
Edit this entry  
17
Butch Cassidy and the Sundance Kid

Butch Cassidy and the Sundance Kid

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Greenberg

Greenberg

2010
×
★★★½
Edit this entry  
15
Sorcerer

Sorcerer

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Leviathan

Leviathan

2014
×
★★★★
Edit this entry  
14
Winter Brothers

Winter Brothers

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Peterloo

Peterloo

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
6 Underground

6 Underground

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Another Year

Another Year

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Arctic

Arctic

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Return

The Return

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Career Girls

Career Girls

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The French Connection

The French Connection

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Before the Devil Knows You're Dead

Before the Devil Knows You're Dead

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Report

The Report

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Making of 'Cape Fear'

The Making of 'Cape Fear'

2001
×
Edit this entry  
26
Hugo

Hugo

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Bikram: Yogi, Guru, Predator

Bikram: Yogi, Guru, Predator

2019
×
★★★
Edit this entry  
24
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Cave of Forgotten Dreams

Cave of Forgotten Dreams

2010
×
★★★½
Edit this entry  
23
4 Little Girls

4 Little Girls

1997
×
★★★½
Edit this entry