Joachim has logged 27 entries for films during February 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
My Left Foot: The Story of Christy Brown

My Left Foot: The Story of Christy Brown

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
★★★½
Edit this entry  
23
Green Book

Green Book

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Remains of the Day

The Remains of the Day

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★½
Edit this entry  
21
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Stranger Than Paradise

Stranger Than Paradise

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Roma

Roma

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
17
High Noon

High Noon

1952
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Border

Border

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Shoeshine

Shoeshine

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Man from Earth

The Man from Earth

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Gattaca

Gattaca

1997
×
★★★
Edit this entry  
11
Zero Dark Thirty

Zero Dark Thirty

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
High Flying Bird

High Flying Bird

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Black Mirror: Metalhead

Black Mirror: Metalhead

2017
×
★★
Edit this entry  
05
Eastern Promises

Eastern Promises

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Velvet Buzzsaw

Velvet Buzzsaw

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Venom

Venom

2018
×
★½
Edit this entry