Sort by

Joachim has logged 41 entries for films during June 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
[REC]

[REC]

2007
×
★★★
Edit this entry  
30
Life of Pi

Life of Pi

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Superbad

Superbad

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Pervert's Guide to Ideology

The Pervert's Guide to Ideology

2012
×
★★★
Edit this entry  
29
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Pervert's Guide to Cinema

The Pervert's Guide to Cinema

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★½
Edit this entry  
27
Rope

Rope

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Anima

Anima

2019
×
Edit this entry  
26
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Weiner

Weiner

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Big Heat

The Big Heat

1953
×
★★★½
Edit this entry  
23
Detour

Detour

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Slumdog Millionaire

Slumdog Millionaire

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Ice on Fire

Ice on Fire

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
7 Days in Hell

7 Days in Hell

2015
×
★★★
Edit this entry  
22
Tour de Pharmacy

Tour de Pharmacy

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Hurt Locker

The Hurt Locker

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Kicking and Screaming

Kicking and Screaming

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese

Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese

2019
×
★★★½
Edit this entry  
21
Miller's Crossing

Miller's Crossing

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
In Order of Disappearance

In Order of Disappearance

2014
×
★★★
Edit this entry  
20
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Fearless

Fearless

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
My Man Godfrey

My Man Godfrey

1936
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Warriors

The Warriors

1979
×
★★★
Edit this entry  
14
Brick

Brick

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Everybody Wants Some!!

Everybody Wants Some!!

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
I Am Mother

I Am Mother

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Straw Dogs

Straw Dogs

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Drive

Drive

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
It

It

2017
×
★★★½
Edit this entry  
06
Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

2019
×
★★★
Edit this entry  
06
Black Mirror: Smithereens

Black Mirror: Smithereens

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Black Mirror: Striking Vipers

Black Mirror: Striking Vipers

2019
×
★★★
Edit this entry  
04
Chernobyl

Chernobyl

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Sunshine

Sunshine

2007
×
★★★½
Edit this entry  
01
Kramer vs. Kramer

Kramer vs. Kramer

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
01
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★★★
Edit this entry