Joachim has logged 752 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
01
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Bluebeard's Eighth Wife

Bluebeard's Eighth Wife

1938
×
★★★½
Edit this entry  
26
Vigilante

Vigilante

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Sweet Smell of Success

Sweet Smell of Success

1957
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
The Venus Effect

The Venus Effect

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The American Friend

The American Friend

1977
×
★★★½
Edit this entry  
18
Out of the Past

Out of the Past

1947
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Last Seduction

The Last Seduction

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Angel Face

Angel Face

1953
×
★★★½
Edit this entry  
16
They Live by Night

They Live by Night

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Christmas Evil

Christmas Evil

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Woman on the Run

Woman on the Run

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Nightmare Alley

Nightmare Alley

1947
×
★★★½
Edit this entry  
14
Devil in a Blue Dress

Devil in a Blue Dress

1995
×
★★★½
Edit this entry  
14
Niagara

Niagara

1953
×
★★★
Edit this entry  
13
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Bad Taste

Bad Taste

1987
×
★★★
Edit this entry  
12
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Titane

Titane

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
The Blue Dahlia

The Blue Dahlia

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Crossfire

Crossfire

1947
×
★★★½
Edit this entry  
09
Murder, My Sweet

Murder, My Sweet

1944
×
★★★½
Edit this entry  
08
Death Wish 3

Death Wish 3

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Death Wish V: The Face of Death

Death Wish V: The Face of Death

1994
×
★½
Edit this entry  
08
Death Wish 4: The Crackdown

Death Wish 4: The Crackdown

1987
×
★★
Edit this entry  
08
Death Wish II

Death Wish II

1982
×
★★★
Edit this entry  
08
Death Wish

Death Wish

1974
×
★★★½
Edit this entry  
08
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Mother's Day

Mother's Day

1980
×
★★½
Edit this entry  
07
Passing

Passing

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
No Way Out

No Way Out

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Big Steal

The Big Steal

1949
×
★★★
Edit this entry  
06
Mildred Pierce

Mildred Pierce

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Film Noir: Bringing Darkness to Light

Film Noir: Bringing Darkness to Light

2006
×
Edit this entry  
06
Stranger on the Third Floor

Stranger on the Third Floor

1940
×
★★★
Edit this entry  
06
Motel Hell

Motel Hell

1980
×
★★★
Edit this entry  
05
Thief

Thief

1981
×
★★★★
Edit this entry  
05
Red Notice

Red Notice

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Flesh Eating Mothers

Flesh Eating Mothers

1988
×
★★½
Edit this entry  
05
The Little Shop of Horrors

The Little Shop of Horrors

1960
×
★★★
Edit this entry  
04
Tokyo Drifter

Tokyo Drifter

1966
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Lady from Shanghai

The Lady from Shanghai

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Laura

Laura

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
House of Whipcord

House of Whipcord

1974
×
★★★½
Edit this entry