Joachim has logged 66 entries for films during February 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The Beyond

The Beyond

1981
×
★★★½
Edit this entry  
28
Stagecoach

Stagecoach

1939
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Vanishing

The Vanishing

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Time to Kill

A Time to Kill

1996
×
★★★½
Edit this entry  
26
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Misery

Misery

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Sleepaway Camp

Sleepaway Camp

1983
×
★★★½
Edit this entry  
26
Children of the Corn

Children of the Corn

1984
×
★★½
Edit this entry  
26
The Mutilator

The Mutilator

1984
×
★★½
Edit this entry  
25
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Klute

Klute

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Basket Case

Basket Case

1982
×
★★½
Edit this entry  
24
The Texas Chainsaw Massacre 2

The Texas Chainsaw Massacre 2

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Moxie

Moxie

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Last House on the Left

The Last House on the Left

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Cat People

Cat People

1982
×
★★★½
Edit this entry  
23
Allen v. Farrow

Allen v. Farrow

2021
×
★★
Edit this entry  
23
Invaders from Mars

Invaders from Mars

1986
×
★★★
Edit this entry  
23
Rawhead Rex

Rawhead Rex

1986
×
★★★
Edit this entry  
22
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Eaten Alive!

Eaten Alive!

1980
×
★★½
Edit this entry  
21
The Entity

The Entity

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Possession

Possession

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Network

Network

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Cat People

Cat People

1942
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Day of the Jackal

The Day of the Jackal

1973
×
★★★½
Edit this entry  
19
Copycat

Copycat

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Creepshow 2

Creepshow 2

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Anaconda

Anaconda

1997
×
★★½
Edit this entry  
17
Beyond Re-Animator

Beyond Re-Animator

2003
×
★★
Edit this entry  
17
Anaconda

Anaconda

1997
×
★★½
Edit this entry  
15
Pelé

Pelé

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Arsenic and Old Lace

Arsenic and Old Lace

1944
×
★★★½
Edit this entry  
14
American Gigolo

American Gigolo

1980
×
★★★½
Edit this entry  
14
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★
Edit this entry  
14
When Romero Met Del Toro

When Romero Met Del Toro

2017
×
Edit this entry  
14
Framing Britney Spears

Framing Britney Spears

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Schlock

Schlock

1973
×
★★½
Edit this entry  
12
Pretend It's a City

Pretend It's a City

2021
×
★★★★
Edit this entry  
12
Bride of Re-Animator

Bride of Re-Animator

1990
×
★★★½
Edit this entry  
12
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★
Edit this entry  
11
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★★½
Edit this entry  
11
Brain Damage

Brain Damage

1988
×
★★★
Edit this entry  
10
To Live and Die in L.A.

To Live and Die in L.A.

1985
×
★★★★
Edit this entry  
10
Feels Good Man

Feels Good Man

2020
×
★★★½
Edit this entry  
10
Possessor

Possessor

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Nightmare

Nightmare

1981
×
★★
Edit this entry  
10
Blood Feast

Blood Feast

1963
×
★★★
Edit this entry  
09
The Night Flier

The Night Flier

1997
×
★★★½
Edit this entry