Highest rated films

  • Uncut Gems

    ★★★★½

  • El Camino: A Breaking Bad Movie

    ★★★★

  • Klaus

    ★★★★

  • I Lost My Body

    ★★★★

  • Black Christmas

    ★★★★

  • Nosferatu the Vampyre

    ★★★★

  • Heaven Knows What

    ★★★★

  • House on Haunted Hill

    ★★★★

  • Rock & Rule

    ★★★★

  • Little Witch Academia

    ★★★★

  • Little Witch Academia: The Enchanted Parade

    ★★★★

  • Gangs of New York

    ★★★½

By week

Jan Dec
  • 17 Films watched
  • 1.4 Average per month
  • 0.3 Average per week
Jan Dec
  • 0 Lists created
  • 0 Average per month
  • 0 Average per week

Milestones

First Film

House on Haunted Hill

Oct 31

Last Film

Uncut Gems

Dec 28

Genres, countries & languages

Drama
7 films
Animation
6 films
Fantasy
6 films
Crime
5 films
Action
5 films
Horror
4 films
Comedy
4 films
Adventure
3 films
Thriller
3 films
Mystery
2 films
USA
9 films
Canada
3 films
France
3 films
Japan
3 films
UK
1 film
India
1 film
Italy
1 film
Spain
1 film
Germany
1 film
English
12 films
Japanese
3 films
French
1 film
German
1 film
Animation
Average 3.92
Horror
Average 3.75
Drama
Average 3.71
Fantasy
Average 3.67
Crime
Average 3.60
Comedy
Average 3.50
Action
Average 3.30
USA
Average 3.11
English
Average 3.33

Themes & Nanogenres® Patron

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 2 Added 56

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest average

Klaus
Average weighted rating:

4.1

Lowest average

Star Wars: The Rise of Skywalker
Average weighted rating:

2.4

Most popular

Uncut Gems
Average weighted rating:

4.0

Most obscure

Little Witch Academia: The Enchanted Parade
Average weighted rating:

3.7

Rated higher than average Patron

Rock & Rule

★★★★ vs 3.24

House on Haunted Hill

★★★★ vs 3.43

Uncut Gems

★★★★½ vs 3.95

El Camino: A Breaking Bad Movie

★★★★ vs 3.55

House on Haunted Hill

★★★ vs 2.66

Heaven Knows What

★★★★ vs 3.66

Rated lower than average Patron

The Irishman

★★ vs 3.91

Star Wars: The Rise of Skywalker

vs 2.39

The House with a Clock in Its Walls

★★ vs 2.72

Ghost in the Shell

★★★½ vs 4.07

Gangs of New York

★★★½ vs 3.68

Klaus

★★★★ vs 4.09

Films Ethan watched in 2019

  • Uncut Gems
  • Heaven Knows What
  • Black Christmas
  • Star Wars: The Rise of Skywalker
  • Rock & Rule
  • Little Witch Academia: The Enchanted Parade
  • Little Witch Academia
  • I Lost My Body
  • El Camino: A Breaking Bad Movie
  • Gangs of New York
  • The House with a Clock in Its Walls
  • Ghost in the Shell
  • The Irishman
  • House on Haunted Hill
  • Klaus
  • Nosferatu the Vampyre
  • House on Haunted Hill

World map

Highly rated films Ethan is yet to see

  • National Theatre Live: Fleabag
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Daniel Sloss: X
  • BTS World Tour: Love Yourself in Seoul
  • When I Get Home
  • Sound of Metal
  • Little Women
  • The Final Exit of the Disciples of Ascensia

Highly rated with Ethan’s friends Patron

  • Hereditary
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Next of Kin
  • Parasite
  • The Lighthouse
  • Knives Out
  • The Art of Self-Defense
  • Us
  • Marriage Story
  • The Irishman
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Avengement
  • John Wick: Chapter 3 – Parabellum
  • Black Christmas
  • Avengers: Endgame
  • Child's Play
  • Midsommar
  • Uncut Gems
  • Brain Damage
  • El Camino: A Breaking Bad Movie
  • Halloween
  • Dolemite Is My Name
  • Ad Astra
  • Joker
  • Crawl
  • Happy Death Day 2U
  • Booksmart
  • Escape Room
  • Uninvited
  • Shazam!
  • Alita: Battle Angel
  • Zombieland: Double Tap
  • Captain Marvel
  • Godzilla: King of the Monsters
  • Between Two Ferns: The Movie
  • Scary Stories to Tell in the Dark
  • Star Wars: The Rise of Skywalker
  • It Chapter Two

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more