Highest rated films

  • Everything Everywhere All at Once

    ★★★★★

  • Barbarian

    ★★★★★

  • The Civil Dead

    ★★★★★

  • Terrifier 2

    ★★★★½

  • Wendell & Wild

    ★★★★½

  • The Banshees of Inisherin

    ★★★★

  • The Northman

    ★★★★

  • Bodies Bodies Bodies

    ★★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • Memories of Murder

    ★★★★★

  • The Rocky Horror Picture Show

    ★★★★★

  • Pig

    ★★★★★

  • Mandy

    ★★★★★

  • Mad God

    ★★★★★

  • One Cut of the Dead

    ★★★★★

  • Nemesis

    ★★★★★

  • The Editor

    ★★★★★

  • Skating Polly: Ugly Pop

    ★★★★★

  • Her

    ★★★★½

  • Arrival

    ★★★★½

  • Pan's Labyrinth

    ★★★★½

  • Suspiria

    ★★★★½

  • Demons

    ★★★★½

  • Basket Case

    ★★★★½

By week

Jan Dec
  • 87 Films watched
  • 7.2 Average per month
  • 1.7 Average per week
Jan Dec
  • 0 Lists created
  • 0 Average per month
  • 0 Average per week

Milestones

First Film

Don't Look Up

Jan 8

Diary Milestones

Dollman

50th · Jul 3

Last Film

Alien from L.A.

Dec 31

Genres, countries & languages

Horror
42 films
Comedy
29 films
Thriller
23 films
Sci Fi
22 films
Fantasy
17 films
Drama
16 films
Mystery
14 films
Action
13 films
Adventure
12 films
Animation
6 films
USA
67 films
UK
7 films
Japan
7 films
Canada
6 films
Italy
3 films
South Korea
2 films
Romania
2 films
Hong Kong
2 films
Germany
2 films
Sweden
1 film
English
73 films
Japanese
6 films
Italian
2 films
Korean
2 films
Cantonese
2 films
German
1 film
Spanish
1 film
Fantasy
Average 3.88
Animation
Average 3.83
Drama
Average 3.75
Romance
Average 3.75
Crime
Average 3.67
Action
Average 3.54
Horror
Average 3.38
Comedy
Average 3.38
Family
Average 3.33
Adventure
Average 3.33
Japan
Average 3.79
UK
Average 3.43
Canada
Average 3.25
USA
Average 3.18
Japanese
Average 4.00
English
Average 3.21

Themes & Nanogenres® Patron

Breakdown

2022 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 10 Added 45

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Ethan’s most liked review

The Bye Bye Man

The Bye Bye Man

★★

the bye bye man looks like the beast in beastly

More reviews

Highs and lows

Highest average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest average

Music
Average weighted rating:

1.0

Most popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most obscure

Skating Polly: Ugly Pop

Rated higher than average Patron

Vicious Lips

★★★★½ vs 2.51

Nemesis

★★★★★ vs 3.16

The Editor

★★★★★ vs 3.24

Alien from L.A.

★★★★ vs 2.34

Terrifier 2

★★★★½ vs 2.98

Dangerously Close

★★★★½ vs 3.01

Rated lower than average Patron

Death to 2020

½ vs 2.74

Free Guy

vs 3.15

A Quiet Place Part II

★½ vs 3.52

Silent Night, Bloody Night

vs 2.79

Don't Look Up

★½ vs 3.11

Smile

★½ vs 2.99

Films Ethan watched in 2022

  • Alien from L.A.
  • Gas Pump Girls
  • One Cut of the Dead
  • Police Academy
  • Silent Night, Bloody Night
  • Dangerously Close
  • Smile
  • The Banshees of Inisherin
  • Terrifier 2
  • Wendell & Wild
  • Nightbreed
  • Hellraiser
  • Basket Case
  • Demons
  • Black Moon
  • Mandy
  • Don't Worry Darling
  • Pan's Labyrinth
  • Pearl
  • The Bad Guys
  • Barbarian
  • Three Thousand Years of Longing
  • The Ice Pirates
  • Death to 2020
  • Memories of Murder
  • Yokai Monsters: Spook Warfare
  • Pig
  • The Ghost Snatchers
  • Yokai Monsters: 100 Monsters
  • The Golem: How He Came into the World
  • The Rocky Horror Picture Show
  • The Editor
  • Junk Boy
  • Bodies Bodies Bodies
  • Nope
  • Tammy and the T-Rex
  • The Haunted Cop Shop
  • Dollman
  • The Brain
  • The Black Phone
  • Nemesis
  • Mad God
  • RoboCop
  • Return to Oz
  • The Wizard of Oz
  • Parasite
  • The Death of Dick Long
  • The Ring
  • Ringu
  • Swiss Army Man
  • The Bye Bye Man
  • Dazed and Confused
  • They Came Together
  • Free Guy
  • Cats
  • Vicious Lips
  • The J Team
  • Jack and Jill
  • Encanto
  • The Northman
  • The Unbearable Weight of Massive Talent
  • Skating Polly: Ugly Pop
  • Suspiria
  • Dolemite Is My Name
  • Music
  • Suspiria
  • Everything Everywhere All at Once
  • Your Name.
  • Morbius
  • X
  • Her
  • Texas Chainsaw Massacre
  • Hellraiser: Judgment
  • Hellraiser: Revelations
  • Hellraiser: Hellworld
  • Hellraiser: Deader
  • Hellraiser: Hellseeker
  • Hellraiser: Inferno
  • Hellraiser: Bloodline
  • The Craft
  • The Civil Dead
  • Clifford
  • Arrival
  • Venom: Let There Be Carnage
  • A Quiet Place Part II
  • See for Me
  • Don't Look Up

World map

Highly rated films Ethan is yet to see

  • National Theatre Live: Prima Facie
  • Jerrod Carmichael: Rothaniel
  • Puss in Boots: The Last Wish
  • Aftersun
  • The First Slam Dunk
  • Bo Burnham: The Inside Outtakes
  • Kaguya-sama: Love Is War -The First Kiss That Never Ends-
  • Mars One

Highly rated with Ethan’s friends Patron

  • Jaws
  • Everything Everywhere All at Once
  • Scream
  • Swiss Army Man
  • RRR
  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
  • Mad God
  • Jackass Forever
  • The Northman
  • Halloween
  • The Fabelmans
  • Top Gun: Maverick
  • The Menu
  • The Whale
  • The Batman
  • The Banshees of Inisherin
  • Barbarian
  • Licorice Pizza
  • On the Count of Three
  • jeen-yuhs: A Kanye Trilogy
  • Weird: The Al Yankovic Story
  • Glass Onion
  • Terrifier 2
  • The Unbearable Weight of Massive Talent
  • The Bad Guys
  • Ambulance
  • Predator
  • Guillermo del Toro's Pinocchio
  • Dahmer – Monster: The Jeffrey Dahmer Story
  • Avatar: The Way of Water
  • Crimes of the Future
  • Doctor Strange in the Multiverse of Madness
  • Turning Red
  • Kimi
  • Scream
  • Prey
  • Spider-Man: No Way Home
  • Mandy
  • Three Thousand Years of Longing
  • The Bob's Burgers Movie
  • Pearl
  • Nope
  • Encanto
  • Spirited
  • Silent Night Deadly Night 4: Initiation
  • X
  • Candyman
  • Werewolf by Night
  • Elvis
  • Bodies Bodies Bodies
  • Chip 'n Dale: Rescue Rangers
  • Black Panther: Wakanda Forever
  • Violent Night
  • Predators
  • Avatar
  • Sonic the Hedgehog 2
  • Nightmare Alley
  • The Guardians of the Galaxy Holiday Special
  • V/H/S/99
  • Orphan: First Kill

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more