Sort by

Ashley has logged 211 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Story of the Faithful Wookiee

The Story of the Faithful Wookiee

1978
×
★★★½
Edit this entry  
24
Escape to Victory

Escape to Victory

1981
×
★★★½
Edit this entry  
23
Elf

Elf

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Rich and Strange

Rich and Strange

1931
×
★★★
Edit this entry  
19
Iron Man

Iron Man

2008
×
★★★★
Edit this entry  
18
Dragged Across Concrete

Dragged Across Concrete

2018
×
★★★★
Edit this entry  
17
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Spider-Man

Spider-Man

1978
×
★★★
Edit this entry  
12
The Skin Game

The Skin Game

1931
×
★★
Edit this entry  
11
Encounter

Encounter

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
11
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★½
Edit this entry  
10
Sorcerer

Sorcerer

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
A View to a Kill

A View to a Kill

1985
×
★½
Edit this entry  
04
Deadpool 2

Deadpool 2

2018
×
★★★½
Edit this entry  
28
Murder!

Murder!

1930
×
★★★
Edit this entry  
28
Home Sweet Home Alone

Home Sweet Home Alone

2021
×
★★½
Edit this entry  
27
The Sparks Brothers

The Sparks Brothers

2021
×
★★★★
Edit this entry  
27
Spider-Man: The Dragon's Challenge

Spider-Man: The Dragon's Challenge

1979
×
★★
Edit this entry  
26
Red Notice

Red Notice

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Rocky IV

Rocky IV

1985
×
★★★★
Edit this entry  
21
Spider-Man Strikes Back

Spider-Man Strikes Back

1978
×
★★½
Edit this entry  
20
Juno and the Paycock

Juno and the Paycock

1930
×
★½
Edit this entry  
20
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Venom

Venom

2018
×
★★½
Edit this entry  
14
Blackmail

Blackmail

1929
×
★★★
Edit this entry  
13
Dune

Dune

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★
Edit this entry  
07
Eternals

Eternals

2021
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Edit this entry  
06
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Godzilla, Mothra and King Ghidorah: Giant Monsters All-Out Attack

Godzilla, Mothra and King Ghidorah: Giant Monsters All-Out Attack

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Nobody

Nobody

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Jodorowsky's Dune

Jodorowsky's Dune

2013
×
Edit this entry  
01
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★
Edit this entry  
31
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★
Edit this entry  
31
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★★
Edit this entry  
28
Evil Dead

Evil Dead

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Crow

The Crow

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Majestic

The Majestic

2001
×
★★★★
Edit this entry  
23
Die Another Day

Die Another Day

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Edit this entry  
17
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Dr. No

Dr. No

1962
×
★★★
Edit this entry  
16
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Spectre

Spectre

2015
×
★★★
Edit this entry