Sort by

Jelmer has logged 57 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
RED 2

RED 2

2013
×
★★½
Edit this entry  
11
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Cloud Atlas

Cloud Atlas

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Blue Is the Warmest Color

Blue Is the Warmest Color

2013
×
★★★½
Edit this entry  
02
Broken

Broken

2012
×
★★★★
Edit this entry  
26
Man of Steel

Man of Steel

2013
×
★★★½
Edit this entry  
25
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
★★★
Edit this entry  
19
Get Him to the Greek

Get Him to the Greek

2010
×
★★★
Edit this entry  
27
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
Read the review Edit this entry  
24
Akira

Akira

1988
×
★★★
Edit this entry  
17
Vanilla Sky

Vanilla Sky

2001
×
★★★★
Edit this entry  
13
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Edit this entry  
11
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★
Edit this entry  
09
Mr. Nobody

Mr. Nobody

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

2006
×
★★★
Edit this entry  
06
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★½
Edit this entry  
01
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★
Edit this entry  
29
Despicable Me 2

Despicable Me 2

2013
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Wolverine

The Wolverine

2013
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Resurrection of a Bastard

The Resurrection of a Bastard

2013
×
★★★½
Edit this entry  
19
World War Z

World War Z

2013
×
★★★½
Edit this entry  
14
Pacific Rim

Pacific Rim

2013
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Master

The Master

2012
×
★★★½
Edit this entry  
28
Zero Dark Thirty

Zero Dark Thirty

2012
×
★★★½
Edit this entry  
27
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★
Edit this entry  
08
Jack Reacher

Jack Reacher

2012
×
Edit this entry  
25
Alps

Alps

2011
×
Edit this entry  
21
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★★½
Edit this entry  
18
Sightseers

Sightseers

2012
×
★★½
Edit this entry  
17
Sunshine

Sunshine

2007
×
★★★
Edit this entry  
09
Oblivion

Oblivion

2013
×
★★★
Edit this entry  
20
Argo

Argo

2012
×
★★★½
Edit this entry  
19
Kon-Tiki

Kon-Tiki

2012
×
★★★
Edit this entry  
13
End of Watch

End of Watch

2012
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
★★★★
Edit this entry  
30
Irreversible

Irreversible

2002
×
★★
Edit this entry  
28
Dredd

Dredd

2012
×
★★★
Edit this entry  
23
Looper

Looper

2012
×
★★★½
Edit this entry  
22
Killer Joe

Killer Joe

2011
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Man Who Wasn't There

The Man Who Wasn't There

2001
×
★★★½
Edit this entry  
08
Sister

Sister

2012
×
★★½
Edit this entry  
03
Lincoln

Lincoln

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Mirror Mirror

Mirror Mirror

2012
×
★½
Edit this entry  
28
The Master

The Master

2012
×
★★★★
Edit this entry  
26
Rust and Bone

Rust and Bone

2012
×
★★★½
Edit this entry  
22
Koyaanisqatsi

Koyaanisqatsi

1982
×
Read the review Edit this entry  
20
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Bourne Legacy

The Bourne Legacy

2012
×
★★★
Edit this entry