Sort by

Jelmer has logged 35 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★★
Edit this entry  
25
Mary and Max

Mary and Max

2009
×
Edit this entry  
24
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★½
Edit this entry  
20
Dawn of the Planet of the Apes

Dawn of the Planet of the Apes

2014
×
★★★
Edit this entry  
12
Lucy

Lucy

2014
×
★★★★
Edit this entry  
06
Frozen

Frozen

2013
×
★★★
Edit this entry  
28
The Future

The Future

2013
×
★★★
Edit this entry  
25
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★½
Edit this entry  
21
The Zero Theorem

The Zero Theorem

2013
×
★★★½
Edit this entry  
18
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
Edit this entry  
17
X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past

2014
×
Edit this entry  
20
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★
Edit this entry  
17
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★
Edit this entry  
15
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★
Edit this entry  
06
Braveheart

Braveheart

1995
×
★★★
Edit this entry  
21
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★
Edit this entry  
11
The Young and Prodigious T.S. Spivet

The Young and Prodigious T.S. Spivet

2013
×
★★★
Edit this entry  
10
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Machine

The Machine

2013
×
★★½
Edit this entry  
21
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
20
The Fifth Estate

The Fifth Estate

2013
×
★★½
Edit this entry  
08
Ender's Game

Ender's Game

2013
×
★★★½
Edit this entry  
26
Noah

Noah

2014
×
★★★
Edit this entry  
26
The Great Beauty

The Great Beauty

2013
×
Edit this entry  
19
After Earth

After Earth

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★
Edit this entry  
12
A Late Quartet

A Late Quartet

2012
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★½
Edit this entry  
22
Her

Her

2013
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Counselor

The Counselor

2013
×
★★
Edit this entry  
08
Elysium

Elysium

2013
×
★★
Edit this entry  
22
Kick-Ass 2

Kick-Ass 2

2013
×
★★★★
Edit this entry  
25
Borgman

Borgman

2013
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Secret Life of Walter Mitty

The Secret Life of Walter Mitty

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry